Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Jakie są sposoby rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony po trzydziestu latach pracy? Pracodawca chce, abym odpracował okres 3-miesięczny, ale mi zależy na czasie, gdyż nowe miejsce pracy nie będzie długo czekać.
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1503) umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron,
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
4) z upływem czasu, na który była zawarta,
5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Porozumienie stron to umowa rozwiązująca stosunek pracy. Może być zawarta w dowolnej formie i w każdym momencie istnienia stosunku pracy.
Porozumienie powinno określać datę ustania stosunku pracy. Zdaniem SN (wyrok z dnia 20 października 1998 r., I PKN 317/98, OSNAPiUS 1999, nr 22, poz. 721) termin rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron z przyczyn dotyczących pracodawcy może być określony zdarzeniem przyszłym, zwłaszcza gdy zdarzenie to (likwidacja stanowiska pracy) jest przez strony przewidywane po okresie dłuższym niż okres wypowiedzenia przez pracodawcę oraz przy zastrzeżeniu, że termin ten może ulec jedynie przedłużeniu.
Zgodnie z art. 36 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Zgodnie z tym przepisem długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres ten wskazuje na stopień związania pracownika z danym pracodawcą.
Okres zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, jest z reguły okresem pozostawania w stosunku pracy, niezależnie od jego podstawy prawnej, rozmiaru zatrudnienia, a przy stosunku umownym – niezależnie od rodzaju umowy. Okres ten obejmuje zarówno okres świadczenia pracy, jak i okres zawieszenia obowiązku świadczenia pracy.
Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy (uchwała SN z dnia 15 stycznia 2003 r., III PZP 20/02, OSNP 2004, nr 1, poz. 4).
Sformułowanie „okres zatrudnienia u danego pracodawcy” nie oznacza tu okresu zatrudnienia u ostatniego (dotychczasowego) podmiotu zatrudniającego. W konsekwencji przepis ten stwarza podstawy do sumowania okresów zatrudnienia u jednego pracodawcy (staż zakładowy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu) i ustalenia od sumy okresów zatrudnienia długości okresu wypowiedzenia. Zasadę tę potwierdza Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSN 2004 /1/4) przyjmując, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy.
Wliczeniu podlegają wszystkie okresy pracy, bez względu na rodzaje umów zawieranych między stronami.
Jeśli pracodawca nie wyraża zgody na porozumienie stron i nie narusza podstawowych obowiązków nie ma innej możliwości zakończenia stosunku pracy niż wypowiedzenie. Oczywiście zawsze może Pan porzucić obecną pracę, narażając się na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli zależy Panu na nowej pracy i nie ma dla Pana znaczenia wpis w świadectwie pracy od obecnego pracodawcy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy