Indywidualne porady prawne
• Autor: Marek Gola
Pracuję 36 lat jako pielęgniarka. Dwa miesiące temu weszłam w okres ochronny. Pracuję na umowę o pracę u tego pracodawcy od 2004 r. z wynagrodzeniem w wysokości najniższej krajowej plus premia uznaniowa. W umowie brak zapisu o okresie wypowiedzenia. Teraz wszyscy pracownicy, także i ja, otrzymaliśmy aneks do umów, gdzie skraca się nam okres wypowiedzenia do dwóch tygodni. Czy mogę nie wyrazić zgody na taki krótki okres wypowiedzenia i jakie mogę być tego skutki? Czy mogę zostać zwolniona, jeśli nie podpiszę?
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy (K.p.).
W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy mamy do czynienia z umową o pracę na czas określony, czy też nieokreślony. Jeżeli umowa, która Panią wiąże z pracodawcą, jest umową o pracę na czas określony, okres wypowiedzenia – zgodnie z K.p. – wynosi 2 tygodnie. Zgodnie z art. 33 K.p. – przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Jeżeli mamy do czynienia z umową o pracę na czas nieokreślony, wówczas długość okresy wypowiedzenia uzależniona jest od stażu pracy. Zgodnie z art. 36 § 1 K.p. – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeżeli jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, a pracodawca w aneksie przewiduje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, to i tak nie będzie on miał do Pani zastosowania, a to z uwagi na treść art. 18 § 1 K.p., gdzie czytamy, że postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy