Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Kamilla Stefaniuk-Borówka • Opublikowane: 2010-12-10
Zwolniłem się z pracy, a okres wypowiedzenia minął w sobotę (16.10.2010), natomiast we wtorek (19.10.2010) skręciłem nogę w kostce. Jeżeli się dobrze orientuję, to do końca miesiąca mam opłacony okres składkowy, czyli podlegam ubezpieczeniu. Wypadek nie zdarzył się jednak w miejscu pracy, czy więc mogę starać się o odszkodowanie? Dodam, że w firmie nie mieliśmy dodatkowych ubezpieczeń, tylko składki odprowadzane do ZUS.
Odszkodowanie tytułem wypadku przy pracy nie będzie Panu przysługiwało, ponieważ opisane przez Pana zdarzenie nie było wypadkiem przy pracy.
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
Urazem – zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 13 ustawy – jest uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego.
Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktowany jest wypadek, któremu pracownik uległ:
Może Pan jednak starać się o przyznanie zasiłku chorobowego. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
Zasiłek chorobowy przysługuje także wtedy, gdy niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:
Jeżeli więc Pana niezdolność do pracy powstała w ciągu 14 dni od zakończenia pracy i będzie trwała co najmniej przez miesiąc (30 dni), to będzie Pan mógł starać się o przyznanie zasiłku chorobowego.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy (oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem „D”) – nie dłużej niż przez 270 dni. Od 1 stycznia 2009 r. również ubezpieczone, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.
Jednak zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (wypadkowego) nie będzie przysługiwał, gdy osoba niezdolna do pracy:
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje ponadto w przypadku, gdy:
Porady udzielono na podstawie informacji przedstawionych na stronie serwisu: http://www.zus.pl.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.