Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składka zdrowotna – obowiązkowa czy dobrowolna?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-05-21

Jestem zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie chciałbym założyć działalność gospodarczą, ale odstrasza mnie składka zdrowotna, którą co miesiąc trzeba płacić. Znajomy poinformował mnie, że nie trzeba płacić składki zdrowotnej za siebie jako osobę prowadzącą działalność (ponoć jest to dobrowolne), natomiast za pracowników obowiązkowo – czy to prawda?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, przepisy w tym przypadku nie zezwalają na dobrowolność. Jeżeli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia go obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, powinien opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne z każdego z tych tytułów odrębnie – np. wtedy, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność (lub współpracująca) jednocześnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub jest zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia.

Tak wynika z art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 ustawy, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca z każdego z tych tytułów.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy więc opłacać i z tytułu np. wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

Co istotne, osoby prowadzące kilka rodzajów pozarolniczej działalności opłacają więcej niż jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bo od każdej prowadzonej działalności.

Tylko w wyjątkowych przypadkach możliwe jest, aby z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności nie było konieczne odprowadzanie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty bądź ustalony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności przy spełnieniu innych, wskazanych ustawą warunków.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie...

 

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już...

 

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

 

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się...

 

Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty

Niedawno rozpocząłem studia na kierunku fizjoterapia i nasunęło mi się jedno pytanie. Czy w klasyfikacji zawodów zawód fizjoterapeuty występuje...

 

Zaniedbanie kadrowej w przesłaniu zwolnienia do ZUS a odszkodowanie za opóźnienie wypłaty zasiłku

Dostarczyłam zwolnienie lekarskie w terminie. Niestety pani kadrowa nie przesłała zwolnienia do ZUS-u w ciągu 7 dni, co spowodowało opóźnienie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »