Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Składka na Fundusz Pracy za pracownicę, która ukończyła 55 lat

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-02-04

Czy za osobę (kobietę), która ukończyła 55 lat, zatrudnioną w zakładzie pracy od 1990 r., należy opłacać składkę na Fundusz Pracy?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Zmiany w zakresie zasad opłacania składek na FP i FGŚP wprowadziła ustawa z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33).

Składki na Fundusz Pracy należy obecnie opłacać za osoby wymienione w art. 104 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czyli m.in. za zleceniobiorców, pracowników, przedsiębiorców. Jednakże od 1 lipca 2009 r. – zgodnie z art. 104b ust. 2 ww. ustawy – składki na Fundusz Pracy za te osoby opłaca się do momentu osiągnięcia przez nie wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że składki na Fundusz Pracy należy opłacać wyłącznie za osoby, które nie osiągnęły podanego wieku: co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, bez względu na to, kiedy zostały zatrudnione.

Powyższa zasada dotyczy także składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zwolnienie z obowiązku opłacania składki na FGŚP wynika z treści ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121 oraz z Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654), a dokładnie z art. 9b ust. 2 tej ustawy. Zgodnie z nim pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.

Mimo że nie jest istotna data zatrudnienia danej osoby, to w tym przypadku decydujący jest moment osiągnięcia danego wieku. Jeżeli osiągnięcie wymaganego do zwolnienia wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek przysługuje dopiero od następnego miesiąca. Jeżeli zaś osoby te ukończą 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) pierwszego dnia danego miesiąca, to zwolnienie z opłacania wymienionych składek przysługuje im już od tego miesiąca.

Odpowiadając na zadane pytanie: jeśli kobieta ukończyła 55 lat, nie należy już opłacać składek na FP i na FGŚP za tę pracownicę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »