Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ryczałt za nadgodziny?

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-01-23

Jestem zatrudniony na stanowisku spedytora – pełny etat. Zgodnie z umową moja norma dobowa czasu pracy wynosi 8 godz., a więc tygodniowo – 40 godz., przy czym wraz z nadgodzinami nie może ona przekroczyć 48 godz. tygodniowo w okresie rozliczeniowym, który wynosi 4 miesiące. Oprócz podstawowego wynagrodzenia dostaję ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych w wymiarze 35 godzin miesięcznie. Praca jest w systemie 3-zmianowym: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00. Rozpoczyna się w niedzielę o 22:00, a kończy w sobotę o 14:00. Odkąd ryczałt wszedł w życie, za pracę w soboty i niedziele pracodawca nie przyznaje mi innego dnia wolnego, twierdząc, że rekompensuje mi to ryczałt. Nadgodziny są płatne dopiero po przekroczeniu ryczałtu. Czy pracodawca postępuje zgodne z prawem i czy przysługuje mi dzień wolny za pracę w weekendy?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podany przykład wskazuje na nieprawidłowe postępowanie pracodawcy.

Przede wszystkim godzin nadliczbowych nie wolno planować, czyli przewidywać z góry w sporządzonym rozkładzie czasu pracy na okres rozliczeniowy, nawet wówczas gdy strony przewidują wypłacanie ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych.

Praca w godzinach nadliczbowych z założenia ma mieć charakter nieplanowany. Przedstawiony rozkład czasu pracy wykazuje, że pracownik w podanym tygodniu nie korzysta nawet z niedzieli wolnej od pracy.

Pracownik rozpoczął bowiem pracę w niedzielę o 22.00 i pracował do soboty, do godziny 14.00.

Oznacza to, że jego ostatnia doba trwała od 6.00 w sobotę do 6.00 w niedzielę. Niedziela wolna od pracy przypadałaby zatem od 6.00 w niedzielę do 6.00 w poniedziałek.

Jeśli pracownik znowu zostanie zatrudniony w niedzielę o 22.00, to oznacza, że nie otrzyma ani jednego dnia wolnego w tygodniu, co jest absolutnie niedopuszczalne.

Takiej praktyki niedopuszczalnego rozkładu czasu pracy nie można rekompensować ryczałtem za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Nadliczbówki w 3 miesięcznym okresie rozliczeniowym

Pracuję w systemie dziennym 8h od poniedziałku do soboty (wolne dwa dni "ruchome" czyli niedziela i jakiś dzień tygodnia) (prawie codziennie są nadgodziny). Okres...

 

Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

Czy pracując w systemie cztero brygadowym po 12 godzin należy się nam dodatek za prace w święta? Pracuje przy ochronie obiektów instytucji budżetowej w ruchu...

 

Czy stażysta może pracować dłużej niż 40 godzin tygodniowo?

Stażysta ma pracować 40 godzin tygodniowo (8 godzin, 5 dni w tygodniu). Czy pracodawca może dołożyć dodatkowe godziny pracy, np. w sobotę?

 

Należności od pracodawcy za wiele nadgodzin

Od wielu lat mój zakład pracy nie wypłaca mi należności za nadgodziny. Pracę ponadwymiarową mam udokumentowaną. Część kwoty dostałem w ramach...

 

Czy można się odwołać od decyzji dyrektora o odebraniu godzin nadliczbowych?

Od prawie 20 lat pracuję w zespole szkół średnich zawodowych. Jestem nauczycielem z 28-letnim stażem pracy. W tym roku szkolnym otrzymałam...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »