Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-09-11

Jeżeli wypłatę pensji otrzymałem 3 dni później, to czy mogę rozwiązać umowę z pracodawcą z jego winy (jako ciężkie naruszenie jego obowiązków)? Pracodawca wypłacał mi pensję na czas tylko przez poprzednie 3 miesiące ale przez poprzednie 2 lata zawsze było to dużo później i w ratach, dopiero teraz stara się robić to na czas gdy wielu pracowników zwalnia się.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Moim zdaniem, istnieje podstawa do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 55 par. 1/1/ K.p.

Rozwiązanie umowy w tym trybie może nastąpić w ciągu miesiąca, licząc od dnia, w którym pracownik dowiedział się o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Czyn pracodawcy polegający na niewypłacaniu w terminie wynagrodzenia za prace należy kwalifikować jako wykroczenie o charakterze ciągłym (art. 282 par. 1 pkt. 1 K.p.).

Zważywszy na to, że wykroczenie takie przedawnia się z upływem roku, wedle stanu na dzień 9 lipca 2007 r. mamy więc do czynienia z wykroczeniem o charakterze ciągłym, którego poszczególne zaniechania obowiązku istniały co miesiąc przez wskazane dwa lata a ostatni czyn miał miejsce 9 lipca 2007 r.

W tym stanie faktycznym i prawnym, jeśli uznajemy, że w dniu 9 lipca 2007 r. pracodawca dopuszcza się wykroczenia o charakterze ciągłym, dającego możliwość spełnienia przesłanki rażącego naruszenia prawa względem pracownika, to sądzę, że w terminie miesiąca, licząc od 9 lipca 2005 r. pracownik mógł rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Rozwiązanie umowy na okres próbny

Rozwiązanie umowy na okres próbny

Podpisałam umowę o pracę na okres próbny, który wynosi trzy miesiące. Przepracowałam tydzień i chciałabym zrezygnować, ponieważ otrzymałam inną...

Kiedy złożyć dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę?

Kiedy złożyć dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę?

Do kwietnia 2011 r. mam urlop wychowawczy, ale od 1 września chciałabym rozpocząć nową pracę. Mam umowę na czas określony do 2012 r. i okres wypowiedzenia...

Rozwiązanie umowy z powodu niewypłacalności firmy

W związku z niewypłacalnością przedsiębiorstwa, w którym pracuję, pracodawca już 14 dni zalega mi z należną wypłatą, chciałbym...

 

Jak liczyć okres wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony?

Jak liczyć okres wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony?

Umowa o pracę na czas nieokreślony zawarta 02.10.2017 r. z adnotacją w „innych warunkach zatrudnienia”: okres wypowiedzenia wynosi 3...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »