Indywidualne porady prawne
• Autor: Dorota Kriger
Czy pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę na czas zastępstwa kobiecie w ciąży? Według mojej opinii i również opinii ekspertów publikacji internetowych nie można, ponieważ jest ona chroniona z mocy art. 177 § 1 K.p. Nie mam na myśli w tym przypadku powrotu osoby zastępowanej, ale przedwczesne zwolnienie osoby zatrudnionej na podstawie tej umowy.
Umowa o pracę na zastępstwo to szczególny rodzaj umowy o pracę, którą zawiera się, jeżeli zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w zakładzie pracy. Zgodnie z art. 331 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na zastępstwo wynosi zawsze 3 dni robocze. Okres wypowiedzenia w tym przypadku jest niezmienny, bez względu na to, jak długo trwał okres zastępstwa.
Do ciężarnej pracownicy zastępującej innego pracownika zastosowanie ma – tak jak w przypadku innych ciężarnych pracownic – art. 177 § 1 K.p., zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć takiej umowy, jak również nie może już wypowiedzianej umowy rozwiązać. Pracodawca nie może więc zasadniczo wypowiedzieć umowy o pracę ciężarnej pracownicy, bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę.
Jest jednak kilka wyjątków, przy wystąpieniu których umowę z ciężarną można będzie rozwiązać. Rozwiązanie umowy lub jej wypowiedzenie możliwe będzie, gdy:
Gdy w zakładzie brak jest zakładowej organizacji związkowej – pracodawca samodzielnie może podjąć decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownicy.
Nie jest możliwe wypowiedzenie umowy ciężarnej pracownicy w przypadku zwolnień przeprowadzanych w trybie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, nawet jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na zmianę dotychczasowych warunków pracy i płacy takiej pracownicy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy