Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy o pracę po wykorzystaniu okresu zasiłkowego i świadczenia rehabilitacyjnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-27

Jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym, a w dniu 7 lipca wypowiedziałam listem poleconym umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięczego okresu wypowiedzenia. Dziś pracodawca przesłał mi rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na to, że wykorzystałam okres zasiłkowy i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, które minęło 8 kwietnia. Czy rozwiązanie umowy powinno być w moim przypadku z wypowiedzeniem, czy bez? Czy mogę odwołać się do sądu pracy?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z treścią art. 30 § 1 Kodeksu pracy dopuszczalnym trybem rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest m.in. rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zarówno w okresie po złożeniu drugiej stronie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, jak i w okresie wypowiedzenia każda ze stron umowy o pracę może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Złożenie oświadczenia przez Panią jako pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem skutkuje tym, iż z upływem określonego terminu umowa o pracę ulega rozwiązaniu, w tym wypadku z upływem 3 miesięcy. Fakt ten nie wyklucza jednak prawa pracodawcy do złożenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie natychmiastowym, gdy oczywiście zachodzą przesłanki natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę.

W okresie po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, jak i w trakcie biegu wypowiedzenia pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Jedynym warunkiem takiego sposobu rozwiązania umowy o pracę jest złożenia takiego oświadczenia przed upływem terminu wypowiedzenia, kiedy wygasa stosunek pracy.

 
Każda ze stron umowy może w okresie po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem oraz w czasie biegu terminu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy ze skutkiem natychmiastowym pod warunkiem, że wystąpi ustawowa przesłanka warunkująca rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym.

Z Pani opisu wynika, iż niezdolność do pracy trwała dłużej niż 182 dni i 3 miesiące. Pracodawca miał więc prawo wypowiedzenia umowy w opisanym trybie. Złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie powoduje natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę. Zasadniczo nie ma Pani się od czego odwoływać, bowiem pracodawca nie naruszył przepisów i, o ile podał przyczynę wypowiedzenia, trudno znaleźć podstawy do odwołania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »