Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy z pracownikiem w wieku przedemerytalnym zatrudnionym na czas określony

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-10-11

U obecnego pracodawcy pracuję od 2016 roku. Pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na czas określony. W tej chwili pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę. Mam 62 lata i jestem w wieku przedemerytalnym. Czy może mi wypowiedzieć umowę, jeżeli tak, to jaka forma będzie dla mnie najkorzystniejsza? Niestety nie pamiętam w tej chwili, czy w umowie jest klauzula o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy.

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Obecnie umowy na czas określony nie muszą już zawierać klauzul o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia, bowiem nowelizacja z lutego 2016 r. wprowadziła możliwość ich wypowiadania.

Zgodnie z art. 36 ustawy Kodeks pracy „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

Oznacza to, że Pana obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli chodzi o zakaz wypowiadania umów, to dotyczy on na przykład pracowników w okresie przedemerytalnym.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Obecnie (do października) wiek emerytalny dla mężczyzn nadal wynosi 67 lat. Skoro Pan ma lat 62, to do emerytury brakuje Panu jeszcze lat 5, więc ochrona Pana nie obowiązuje. Będzie obowiązywała dopiero od października. Podsumowując, pracodawca może do października złożyć Panu wypowiedzenie (2-miesięczne) umowy o pracę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie urlopu zdrowotnego

Jestem nauczycielem akademickim. Jestem obecnie na urlopie zdrowotnym , który trwa do końca maja (miałam zamiar przedłużyć go o kolejne...

Jak się bronić przed zwolnieniem dyscyplinarnym?

Otrzymałem karę nagany, którą przyjąłem i podpisałem. Za przewinienia szef odwołał mi premie uznaniowe oraz wynikowe i wysłał na urlop...

Zwolnienie z powodu braku stanowiska bez odprawy

Mam 59 lat, pracowałem od około 15 lat w jednym zakładzie pracy. Mam umowę na czas nieokreślany. Niedawno otrzymałem orzeczenie o umiarkowanym...

Ciąża na umowie o zastępstwo i planowana likwidacja stanowiska

Pracuję w firmie korporacyjnej na umowę o zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika (miała trwać jeszcze półtora roku –...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »