Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu wytycznych jakie organu prowadzącego a odprawa

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-12-04

Przepracowałem w szkole 8 lat. Jestem emerytowanym wojskowym zatrudnionym na czas nieokreślony jako nauczyciel. Dyrektor szkoły powiadomił mnie, że chce rozwiązać ze mną umowę o pracę z powodu wytycznych jakie otrzymał od organu prowadzącego. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi odprawa?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Odpowiadając na Pana pytanie na wstępie pragnę podkreślić, że zwalnianie emerytów zatrudnionych w szkole nie różni się od zwalniania pozostałych nauczycieli. Sposób, w jaki mogą oni być zwolnieni z pracy zależy jedynie od podstawy zatrudnienia – w Pana wypadku jest to umowa na czas nieokreślony.

Zgodnie z art. 20 KN dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.

Zwolnienie z art. 20 KN można zastosować tylko wówczas, gdy po pierwsze dochodzi do zmniejszenia liczby godzin, co skutkować ma tym, że dla nauczyciela nie będzie pełnego etatu, po drugie tylko wtedy, gdy nauczyciel dotychczas był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (Pan tego nie określił w pytaniu).

W takiej sytuacji nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony może otrzymać odprawę tylko wtedy, gdy w szkole zatrudnionych jest więcej niż 20 pracowników.

Inną możliwością zwolnienia nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony (niezwiązaną ze zmianami organizacyjnymi w szkole albo w przypadku nauczyciela zatrudnionego jedynie na część etatu) jest zwolnienie z art. 27 KN.

Zgodnie z tym przepisem rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.

Słowem – dyrektor po prostu wręcza Panu wypowiedzenie (odpowiednio je oczywiście uzasadniając).

W przypadku wypowiedzenia umowy na podstawie art. 27 KN nauczyciel nie otrzymuje odprawy.

Jeśli dyrektor powiedział Panu, że musi Pana zwolnić z powodu wytycznych jakie otrzymał od organu prowadzącego to prawdopodobnie zastosuje zwolnienie z art. 27 KN, a w takim przypadku nie otrzyma Pan odprawy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »