Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie podatku po śmierci małżonka

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-03-15

Kuzyn zmarł w połowie zeszłego roku. Jego żona chce rozliczyć PIT-40A, na którym widnieje tylko jej imię i nazwisko. PIT-u po mężu jeszcze nie dostała. Czy musi rozliczyć się wspólnie ze zmarłym mężem, czy może sama?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Wdowa pod pewnymi warunkami może, ale nie musi, rozliczyć się ze zmarłym mężem. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków może bowiem złożyć podatnik (wdowa, wdowiec):

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  1. który zawarł związek małżeński przed 2011 rokiem, a jego małżonek zmarł w trakcie 2011 roku, lub
  2. który pozostawał w związku małżeńskim przez cały 2011 rok, a jego małżonek zmarł w 2012 roku przed złożeniem zeznania podatkowego za rok 2011;
  3. jeśli między małżonkami istniała w zeszłym roku podatkowym wspólność majątkowa.

Powyższe wynika z art. 6a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z dnia 31 marca 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm. – dalej zwana ustawą o pdof).

Stosownie do treści art. 6 ust. 8 przywołanej ustawy ze wspólnego rozliczenia nie będzie mogła skorzystać wdowa, gdy chociażby do jednego z małżonków w roku 2011 miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o pdof, mówiące o zryczałtowanym podatku dochodowym (czyli jeśli któryś z małżonków był na tzw. podatku liniowym) lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Również w oparciu o art. 6 ust. 10 ustawy o pdof wdowa nie będzie mogła skorzystać z rozliczenia ze zmarłym mężem, jeśli wniosek o wspólne rozliczenie, wyrażony w zeznaniu podatkowym, złoży po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o pdof, czyli po 30 kwietnia 2012 r.

Gdy spełnione są powyższe warunki, wdowa może rozliczyć się razem ze zmarłym mężem. Wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem w takim przypadku nie ogranicza możliwości skorzystania z ulg, o jakich mowa w ustawie o pdof.

Jeśli wdowa nie skorzysta z możliwości wspólnego rozliczenia ze zmarłym mężem, to nie musi dokonywać rozliczenia za zmarłego i nie musi składać za niego formularza PIT w urzędzie skarbowym. Należy jednak pamiętać, że jeśli na podstawie dokumentów złożonych przez płatników w urzędzie skarbowym okaże się, że zmarły podatnik powinien był uiścić podatek dochodowy za rok 2011, to obowiązek ten przejmą jego spadkobiercy i oni będą musieli się z tego obowiązku w jego imieniu wywiązać. Wynika tak z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym „spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »