Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie podatkowe ze zmarłym mężem

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-04-01

Mój ojciec zmarł pół roku temu. Mama chciała skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia się, jednak do chwili obecnej nie otrzymała PIT-a ojca (cały czas słyszymy, że procedura wysyłania PIT-ów osób zmarłych długo trwa). Zastanawiam się, czy jest taka możliwość, aby teraz mama złożyła PIT z rozliczeniem indywidualnym, a później (gdy przyjdzie PIT ojca) złożyła korektę z rozliczeniem wspólnym? Czy to jest dobre rozwiązanie? Jeśli nie, proszę o jakąś podowiedź.

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zgodnie z zasadami, korekty rozliczenia rocznego można dokonać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku bądź termin zwrotu nadpłaty. Jednak nie wszystko można skorygować w tak długim terminie. Niektóre zmiany muszą być bowiem wprowadzone przed wskazanym w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dniem dokonania rozliczenia rocznego (czyli przed 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie roczne).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przepisy ustawy o PIT zawierają pewne ograniczenie w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania. Ograniczenia te dotyczą m.in. wyboru wspólnego rozliczenia małżonków (w tym rozliczenia ze zmarłym małżonkiem) i opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci. Jeśli podatnik chce skorzystać z preferencyjnych zasad, to musi dokonać wyboru formy opodatkowania w deklaracji podatkowej do dnia 30 kwietnia następnego roku po roku podatkowym.

Wybór więc w pierwszej kolejności rozliczenia indywidualnego nie pozbawia od razu możliwości korekty takiego zeznania, ale jeśli korekta nie zostanie złożona w US przed ostatnim dniem składania zeznań za rok uprzedni – potem już nie będzie można zmienić swojego wyboru. Wynika to z art. 6 ust. 10 stanowiącego, iż sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 tj. po 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Art. 6 ust. 2 mówi zaś o wniosku małżonków podlegających obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, zgodnie z którym mogą oni razem się rozliczyć z uzyskiwanych w ubiegłym roku dochodów. Powyższe potwierdzają też urzędy skarbowe w interpretacjach, np. interpretacja US Poznań-Nowe Miasto, 18 kwietnia 2005r., ZDC/415/20/LUG/05.

Warto wiedzieć, że w tym roku końcowy termin składania PIT-ów, czyli 30 kwietnia, wypada w sobotę (dzień wolny od pracy), dlatego zgodnie z Ordynacją podatkową termin na złożenie zeznania podatkowego ulega przesunięciu na najbliższy dzień pracujący – czyli na 2 maja.

Reasumując, Pana mama może rozliczyć się indywidualnie, ale jeśli nie złoży korekty swojego zeznania do dnia 2 maja br., to już po tym terminie nie będzie mogła tego uczynić. Może prostszym będzie złożenie zeznania już uwzględniającego dochody nieżyjącego małżonka (ustalone na podstawie posiadanych dokumentów) i dołączenie pisma, iż dochody ustalono samodzielnie ze względu na brak PIT-u? Po otrzymaniu PIT-u nie będzie już problemu ze skorygowaniem podanych danych i złożeniem ostatecznej korekty. Warto też zwrócić się do pracodawcy o niezwłoczne wydanie brakującego dokumentu, gdyż termin jego wystawienia dla osoby zmarłej jest taki sam jak dla osoby żyjącej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »