Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie podatkowe ze zmarłym mężem

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-04-01

Mój ojciec zmarł pół roku temu. Mama chciała skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia się, jednak do chwili obecnej nie otrzymała PIT-a ojca (cały czas słyszymy, że procedura wysyłania PIT-ów osób zmarłych długo trwa). Zastanawiam się, czy jest taka możliwość, aby teraz mama złożyła PIT z rozliczeniem indywidualnym, a później (gdy przyjdzie PIT ojca) złożyła korektę z rozliczeniem wspólnym? Czy to jest dobre rozwiązanie? Jeśli nie, proszę o jakąś podowiedź.

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Zgodnie z zasadami, korekty rozliczenia rocznego można dokonać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku bądź termin zwrotu nadpłaty. Jednak nie wszystko można skorygować w tak długim terminie. Niektóre zmiany muszą być bowiem wprowadzone przed wskazanym w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dniem dokonania rozliczenia rocznego (czyli przed 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie roczne).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przepisy ustawy o PIT zawierają pewne ograniczenie w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania. Ograniczenia te dotyczą m.in. wyboru wspólnego rozliczenia małżonków (w tym rozliczenia ze zmarłym małżonkiem) i opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci. Jeśli podatnik chce skorzystać z preferencyjnych zasad, to musi dokonać wyboru formy opodatkowania w deklaracji podatkowej do dnia 30 kwietnia następnego roku po roku podatkowym.

Wybór więc w pierwszej kolejności rozliczenia indywidualnego nie pozbawia od razu możliwości korekty takiego zeznania, ale jeśli korekta nie zostanie złożona w US przed ostatnim dniem składania zeznań za rok uprzedni – potem już nie będzie można zmienić swojego wyboru. Wynika to z art. 6 ust. 10 stanowiącego, iż sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 tj. po 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Art. 6 ust. 2 mówi zaś o wniosku małżonków podlegających obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, zgodnie z którym mogą oni razem się rozliczyć z uzyskiwanych w ubiegłym roku dochodów. Powyższe potwierdzają też urzędy skarbowe w interpretacjach, np. interpretacja US Poznań-Nowe Miasto, 18 kwietnia 2005r., ZDC/415/20/LUG/05.

Warto wiedzieć, że w tym roku końcowy termin składania PIT-ów, czyli 30 kwietnia, wypada w sobotę (dzień wolny od pracy), dlatego zgodnie z Ordynacją podatkową termin na złożenie zeznania podatkowego ulega przesunięciu na najbliższy dzień pracujący – czyli na 2 maja.

Reasumując, Pana mama może rozliczyć się indywidualnie, ale jeśli nie złoży korekty swojego zeznania do dnia 2 maja br., to już po tym terminie nie będzie mogła tego uczynić. Może prostszym będzie złożenie zeznania już uwzględniającego dochody nieżyjącego małżonka (ustalone na podstawie posiadanych dokumentów) i dołączenie pisma, iż dochody ustalono samodzielnie ze względu na brak PIT-u? Po otrzymaniu PIT-u nie będzie już problemu ze skorygowaniem podanych danych i złożeniem ostatecznej korekty. Warto też zwrócić się do pracodawcy o niezwłoczne wydanie brakującego dokumentu, gdyż termin jego wystawienia dla osoby zmarłej jest taki sam jak dla osoby żyjącej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »