Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozliczenie nocnej pracy

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-04-25

Pracuję w hotelu na recepcji. Od stycznia nasza Pani dyrektor wprowadziła nocny system pracy. Pracujemy po 8 godzin lecz zmiany wyglądają następująco: 4 dni od 6 do 14, dwa dni wolnego, 4 dni na noc od 22 do 6 rano, jeden dzień wolnego, 4 dni od 14 do 22. Proszę o informację czy recepcja, w której pracują same kobiety może pracować 4 noce pod rząd. Dodam, że recepcja nie posiada żadnego zaplecza, gdzie można by na nocce spokojnie usiąść.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Formalnie rzecz biorąc praca zmianowa może być wprowadzona w każdym systemie czasu pracy (art. 146 K.p.). W związku z tym konkretny rozkład czasu pracy zależy od potrzeb pracodawcy. Podany rozkład czasu pracy nie jest przez prawo zabroniony, pod warunkiem, że w okresie rozliczeniowym czasu pracy praca nie będzie przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo, przy uwzględnieniu obniżonej normy średniotygodniowej w okresie rozliczeniowym, w którym wystąpi święto przypadające w innym dniu niż niedziela.

Do podanego rozkładu czasu pracy można by mieć ewentualnie zastrzeżenia z punktu widzenie fizjologii człowieka. Rzecz w tym, że co tygodniowa zmiana pory wykonywania pracy nie jest okresem wskazanym dla naszego naturalnego rytmu dobowego. Lepszym zatem rozwiązaniem jest praca na danej zmianie przez dłuższy okres np. przez miesiąc, ponieważ nasz organizm łatwiej przestawi się na kolejny rozkład czasu pracy na następnej zmianie.

Pracodawca, tę kwestię powinien przedyskutować z zainteresowanymi pracownikami, ponieważ ich osobnicze cechy mogą mieć znaczenie dla znalezienia optymalnego rozwiązania w zakresie rozkładu czasu pracy. Mądry pracodawca ma przy tym świadomość, że pracownik zadowolony z ustalonego rozkładu czasu pracy będzie lepiej pracował, z korzyścią dla podmiotu zatrudniającego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Podróż służbowa i wyjazd w niedzielę

Zostałem oddelegowany do pracy w Gdańsku. Moje stałe miejsce zamieszkania to Bełchatów. Mój czas pracy trwa od 7 do 15. Czy pracodawca może mnie zmusić do...

 

Obniżenie wymiaru czasu pracy po powrocie z urlopu rodzicielskiego

Po powrocie do pracy z urlopu rodzicielskiego złożyłam wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, obecnie chciałabym powrócić do pierwotnego pełnego etatu...

 

Dyżury lekarza a klauzula opt-out

Jestem lekarzem i pracuję w szpitalu na umowę o pracę. Nie wymówiłem klauzuli opt-out . Czy za dyżur 24-godzinny w sobotę mogę...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »