Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak rozliczyć kierowcę?

• Opublikowane: 2006-05-16

Proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

1.Czy kierowcy zatrudnionemu na umowę zlecenie przysługują jakiekolwiek dodatki (głównie chodzi o dobę pracowniczą)?

2.Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku zatrudnienia go w dniu wolnym od pracy, nie udzielając mu dodatkowego dnia wolnego (brak takiej możliwości):

a)w dzień roboczy,

b)w sobotę,

c)w niedzielę.

3.Czy występują jakiekolwiek nadgodziny jeżeli kierowca zostanie zatrudniony w wolną dla niego niedzielę i zostanie mu udzielone wolne w dzień roboczy w takim samym nominale godzin?

4.Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku gdy planowane w grafiku miał 4 godziny a przedłużono mu pracę do 8 godzin. Wszystkie godziny występowały w dzień? W umowie o pracę kierowca ma zapis: dobowy wymiar czasu pracy: wg grafiku służbowego.

5. Czy można planować dyżur domowy w dni wolne od pracy.

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat
Kierowcy zatrudnionemu na umowę zlecenie przysługują takie należności, jakie wynikają z treści zawartej umowy zlecenia.

Kierowca zatrudniony w dniu roboczym przewidzianym harmonogramowo jako wolny od pracy /takim dniem jest także sobota/ ma prawo do innego dnia wolnego od pracy w zamian, na podstawie art. 151/3/ K.p.

Kierowca zatrudniony w niedzielę ma także prawo do innego dnia wolnego od pracy w zamian, który powinien być udzielony najpóźniej w ciągu 6 dni kalendarzowych po upływie przepracowanej niedzieli, zgodnie z art. 151/11/ K.p.

Jeżeli kierowca zostanie zatrudniony w wolną dla niego niedzielę i zostanie mu udzielone wolne w dzień roboczy w takim samym nominale godzin, to taka sytuacja nie wyczerpuje należnej pracownikowi rekompensaty.

Pracownik zatrudniony w niedzielę musi otrzymać w zamian inny dzień wolny od pracy równoważny tej niedzieli. Oznacza to, że skoro niedzielę definiuje czas od 6.00 w niedzielę do 6.00 w poniedziałek (art.151/9/ par. 2 K.p.), to dzień wolny od pracy udzielony w zamian musi odpowiadać układowi od 6.00 w danym dniu do 6.00 w następnym dniu, udzielony oczywiście po upływie doby pracowniczej.

Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku gdy planowane w grafiku miał 4 godziny a przedłużono mu pracę do 8 godzin, przy czym wszystkie godziny występowały w dzień - w tym zakresie panują niejednolite poglądy.

Część komentatorów uważa, że mamy do czynienia z godzinami nadliczbowymi przekraczającymi dopuszczalny wymiar dobowy czasu pracy a inni, sądzą, że godziny te wyczerpią pojęcie nadliczbowych dopiero po upływie okresu rozliczeniowego czasu pracy.

Osobiście opowiadam się za tym pierwszym poglądem, gdyż jest on zgodny z gramatyczną treścią definicji pracy w godzinach nadliczbowych zawartą w art. 151 par. 1 K.p.

Planować dyżuru w dni wolne od pracy nie wolno. Jeśli jednak istnieje, na bieżąco, potrzeba zlecenia takiego dyżuru w dniu wolnym od pracy, to wówczas ten dzień utraci przymiot wolnego od pracy i będzie trzeba w rozliczeniu czasu pracy udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »