Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak rozliczyć pracę kierowcy?

• Autor: Adam Dąbrowski

Proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

1.Czy kierowcy zatrudnionemu na umowę zlecenie przysługują jakiekolwiek dodatki (głównie chodzi o dobę pracowniczą)?

2.Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku zatrudnienia go w dniu wolnym od pracy, nie udzielając mu dodatkowego dnia wolnego (brak takiej możliwości):

a)w dzień roboczy,

b)w sobotę,

c)w niedzielę.

3.Czy występują jakiekolwiek nadgodziny jeżeli kierowca zostanie zatrudniony w wolną dla niego niedzielę i zostanie mu udzielone wolne w dzień roboczy w takim samym nominale godzin?

4.Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku gdy planowane w grafiku miał 4 godziny a przedłużono mu pracę do 8 godzin. Wszystkie godziny występowały w dzień? W umowie o pracę kierowca ma zapis: dobowy wymiar czasu pracy: wg grafiku służbowego.

5. Czy można planować dyżur domowy w dni wolne od pracy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Jak rozliczyć pracę kierowcy?

Jakie nadgodziny przysługują kierowcy?

Kierowcy zatrudnionemu na umowę zlecenie przysługują takie należności, jakie wynikają z treści zawartej umowy zlecenia.

Kierowca zatrudniony w dniu roboczym przewidzianym harmonogramowo jako wolny od pracy /takim dniem jest także sobota/ ma prawo do innego dnia wolnego od pracy w zamian, na podstawie art. 151/3/ K.p.

Kierowca zatrudniony w niedzielę ma także prawo do innego dnia wolnego od pracy w zamian, który powinien być udzielony najpóźniej w ciągu 6 dni kalendarzowych po upływie przepracowanej niedzieli, zgodnie z art. 151/11/ K.p.

Jeżeli kierowca zostanie zatrudniony w wolną dla niego niedzielę i zostanie mu udzielone wolne w dzień roboczy w takim samym nominale godzin, to taka sytuacja nie wyczerpuje należnej pracownikowi rekompensaty.

Pracownik zatrudniony w niedzielę musi otrzymać w zamian inny dzień wolny od pracy równoważny tej niedzieli. Oznacza to, że skoro niedzielę definiuje czas od 6.00 w niedzielę do 6.00 w poniedziałek (art.151/9/ par. 2 K.p.), to dzień wolny od pracy udzielony w zamian musi odpowiadać układowi od 6.00 w danym dniu do 6.00 w następnym dniu, udzielony oczywiście po upływie doby pracowniczej.

Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku gdy planowane w grafiku miał 4 godziny a przedłużono mu pracę do 8 godzin, przy czym wszystkie godziny występowały w dzień - w tym zakresie panują niejednolite poglądy.

Część komentatorów uważa, że mamy do czynienia z godzinami nadliczbowymi przekraczającymi dopuszczalny wymiar dobowy czasu pracy a inni, sądzą, że godziny te wyczerpią pojęcie nadliczbowych dopiero po upływie okresu rozliczeniowego czasu pracy.

Osobiście opowiadam się za tym pierwszym poglądem, gdyż jest on zgodny z gramatyczną treścią definicji pracy w godzinach nadliczbowych zawartą w art. 151 par. 1 K.p.

Planować dyżuru w dni wolne od pracy nie wolno. Jeśli jednak istnieje, na bieżąco, potrzeba zlecenia takiego dyżuru w dniu wolnym od pracy, to wówczas ten dzień utraci przymiot wolnego od pracy i będzie trzeba w rozliczeniu czasu pracy udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info