Indywidualne porady prawne
• Autor: Adam Dąbrowski
Proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
1.Czy kierowcy zatrudnionemu na umowę zlecenie przysługują jakiekolwiek dodatki (głównie chodzi o dobę pracowniczą)?
2.Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku zatrudnienia go w dniu wolnym od pracy, nie udzielając mu dodatkowego dnia wolnego (brak takiej możliwości):
a)w dzień roboczy,
b)w sobotę,
c)w niedzielę.
3.Czy występują jakiekolwiek nadgodziny jeżeli kierowca zostanie zatrudniony w wolną dla niego niedzielę i zostanie mu udzielone wolne w dzień roboczy w takim samym nominale godzin?
4.Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku gdy planowane w grafiku miał 4 godziny a przedłużono mu pracę do 8 godzin. Wszystkie godziny występowały w dzień? W umowie o pracę kierowca ma zapis: dobowy wymiar czasu pracy: wg grafiku służbowego.
5. Czy można planować dyżur domowy w dni wolne od pracy.
Kierowcy zatrudnionemu na umowę zlecenie przysługują takie należności, jakie wynikają z treści zawartej umowy zlecenia.
Kierowca zatrudniony w dniu roboczym przewidzianym harmonogramowo jako wolny od pracy /takim dniem jest także sobota/ ma prawo do innego dnia wolnego od pracy w zamian, na podstawie art. 151/3/ K.p.
Kierowca zatrudniony w niedzielę ma także prawo do innego dnia wolnego od pracy w zamian, który powinien być udzielony najpóźniej w ciągu 6 dni kalendarzowych po upływie przepracowanej niedzieli, zgodnie z art. 151/11/ K.p.
Jeżeli kierowca zostanie zatrudniony w wolną dla niego niedzielę i zostanie mu udzielone wolne w dzień roboczy w takim samym nominale godzin, to taka sytuacja nie wyczerpuje należnej pracownikowi rekompensaty.
Pracownik zatrudniony w niedzielę musi otrzymać w zamian inny dzień wolny od pracy równoważny tej niedzieli. Oznacza to, że skoro niedzielę definiuje czas od 6.00 w niedzielę do 6.00 w poniedziałek (art.151/9/ par. 2 K.p.), to dzień wolny od pracy udzielony w zamian musi odpowiadać układowi od 6.00 w danym dniu do 6.00 w następnym dniu, udzielony oczywiście po upływie doby pracowniczej.
Jakie nadgodziny przysługują kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę w przypadku gdy planowane w grafiku miał 4 godziny a przedłużono mu pracę do 8 godzin, przy czym wszystkie godziny występowały w dzień - w tym zakresie panują niejednolite poglądy.
Część komentatorów uważa, że mamy do czynienia z godzinami nadliczbowymi przekraczającymi dopuszczalny wymiar dobowy czasu pracy a inni, sądzą, że godziny te wyczerpią pojęcie nadliczbowych dopiero po upływie okresu rozliczeniowego czasu pracy.
Osobiście opowiadam się za tym pierwszym poglądem, gdyż jest on zgodny z gramatyczną treścią definicji pracy w godzinach nadliczbowych zawartą w art. 151 par. 1 K.p.
Planować dyżuru w dni wolne od pracy nie wolno. Jeśli jednak istnieje, na bieżąco, potrzeba zlecenia takiego dyżuru w dniu wolnym od pracy, to wówczas ten dzień utraci przymiot wolnego od pracy i będzie trzeba w rozliczeniu czasu pracy udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy