Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Rozliczanie godzin pracy

• Autor: Adam Dąbrowski

Pracuję w systemie jednozmianowym. Obowiązuje mnie 8 godzinna dobowa i średnio 40 godzinna norma czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym 1 miesiąca. Przyjęte zlecenie przez pracodawcę spowodowało, że przez kilka miesięcy pracownicy z jednego z działów (laboratorium) muszą pracować we wszystkie dni - w soboty, niedziele i święta. W związku z powyższym sporządzono miesięczny harmonogram pracy, z którego wynika, że w najbliższy piątek będę pracowała 4 godziny, w sobotę też 4 godziny. Będę miała nie 5-cio lecz 6-cio dniowy tydzień pracy, ale będzie zgadzała się 40 godzinna norma pracy. Natomiast w przyszłym tygodniu będę pracowała 8 godzin w niedzielę i wtedy dostanę dzień wolny w tygodniu poprzedząjącym tę niedzielę. Czy harmonogram ten jest prawidłowy, czy można za pracę w sobotę odbierać wolne w piątek w ilości 1 godzina za przepracowaną 1 godzinę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Rozliczanie godzin pracy

Dzień wolny za pracę w sobotę

Postępowanie pracodawcy nie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 147 K.p. pracownikowi przysługuje łączna liczba dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadająca co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5 dniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Wobec tego, nie wolno zmieniać 5 dniowego tygodnia pracy na 6 dniowy (średnio w okresie rozliczeniowym) , nawet jeśli norma średniotygodniowa (40 godzin) zostanie zachowana.

W podanym przykładzie, pracownicy mają prawo do dni wolnych od pracy w takiej liczbie, jakiej zostali ich pozbawieni w danym okresie rozliczeniowym.

Dni wolne od pracy, wobec zaistniałych faktów, muszą być udzielone w kolejnym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Konsekwencją tego będzie to, że za te dni pracownicy zachowają prawo do wynagrodzenia.

Będzie to skutek nieprawidłowego postępowania pracodawcy, naruszającego zasadę średnio 5 dniowego tygodnia pracy w danym okresie rozliczeniowym czasu pracy

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info