Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-11-28

Jestem w drugiej ciąży. Pracuję na umowę i przysługuje mi zasiłek macierzyński. Chciałabym jednak dobrowolnie z niego zrezygnować, by móc pobierać świadczenia z Norwegii, gdzie jest zatrudniony mój mąż. Czy to możliwe? A może mogę iść na urlop wychowawczy (na starsze dziecko) po porodzie? Czy też konieczne jest rozwiązanie umowy?

»Wybrane opinie klientów

Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat

Urlop macierzyński to uprawnienie pracownicze, które przysługuje z mocy prawa pracownikowi pozostającemu w stosunku pracy. Przy obowiązku udzielenia urlopu macierzyńskiego bez znaczenia pozostaje fakt, czy tym stosunkiem pracy jest umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, oraz w jakim wymiarze świadczona jest praca, a także jaki staż pracy posiada pracownik.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Przysługuje on także osobie, która wychowuje przysposobione dziecko lub dziecko przyjęte na wychowanie jako rodzina zastępcza. Prawa do urlopu macierzyńskiego nie można się zrzec, jednakże urlop ten może zostać podzielony pomiędzy matkę i ojca wychowującego dziecko. Po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego urodzenie się dziecka (np. akt urodzenia), pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego, bez względu na to, czy pracownik wystąpił z wnioskiem o taki urlop.

Istnieje obowiązek wykorzystania po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 5 Kodeksu pracy). Dopiero po ich wykorzystaniu matka dziecka może zrezygnować z pozostałej części urlopu. W takiej sytuacji na pisemny wniosek ojca wychowującego dziecko udziela się mu pozostałej, niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego.

Niedopuszczalna jest rezygnacja z urlopu macierzyńskiego przed upływem 14 tygodni. Okres ten dotyczy części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, i nie należy do niej wliczać części urlopu wykorzystanego przed porodem.

W przypadku urodzenia kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego urlop wychowawczy trwa nadal. Nie zostaje on ani przerwany ani też zawieszony.

W takiej sytuacji urlop macierzyński wprawdzie nie przysługuje, ale przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, czyli krótszy o 2 tygodnie. Rozróżnić tu należy dwie sytuacje. Jeżeli pracownica urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu wychowawczego i pełny wymiar urlopu macierzyńskiego mieści się w ramach urlopu wychowawczego, to wówczas zasiłek macierzyński ulega skróceniu o 2 tygodnie.

Podsumowując, jedynym rozwiązaniem, aby nie otrzymać zasiłku macierzyńskiego, jest rozwiązanie umowy o pracę przed porodem. Proszę jednak pamiętać, że jeśli rozwiąże Pani umowę w dniu, w którym urodzi Pani dziecko – zasiłek zostanie wypłacony. Dlatego tak ważne jest, aby między zakończeniem stosunku pracy a urodzeniem dziecka był choć jeden dzień różnicy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »