Kategoria: Obowiązki i odpowiedzialność pracownika

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Refaktura wystawiona przez byłego pracodawcę

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2015-05-14

Dwa tygodnie temu rozwiązałem umowę o pracę z firmą X. Dzisiaj dostałem refakturę za zamówienie prenumeraty pewnego miesięcznika, którą podobno zamówiłem. Nic takiego nie zrobiłem. Otrzymałem już świadectwo pracy. Co mam zrobić z tą refakturą od byłego pracodawcy?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Po zapoznaniu się z opisem sprawy należy stwierdzić, iż zachowanie byłego pracodawcy wobec Pana jest nieuzasadnione, chyba ze istnieją jakiekolwiek okoliczności nieprzedstawione w opisie sprawy, z których wynikałaby Pana odpowiedzialność. Jednak ani sam stosunek pracy, ani normy Kodeksu pracy nie uprawniają pracodawcy do przerzucania na pracowników lub byłych pracowników kosztów swej działalności. Ponadto – tak jak Pan podaje w opisie sprawy – nie ma Pan nic wspólnego z ową prenumeratą, a przypisanie Panu dokonania zakupu powiązano prawdopodobnie z Pana stanowiskiem.

­

Co do zasady pracodawca ma prawo obciążyć nawet byłego pracownika uzasadnioną kwota odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez tę osobę jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy. Jednakże nie jest dopuszczalne wysłanie samej FV, gdzie jedynie jej opis przedmiotowy towar/usługa wskazuje, czego roszczenie dotyczy.­

­

Bezwzględnie proszę się tego domagać przedstawienia dokumentów. Nie tylko z norm prawa pracy, ale także prawa cywilnego czy handlowego obowiązuje ta sama zasada dowodu w kwestii wykazania racji swych roszczeń. To były pracodawca – a nie Pan – ma udowodnić, że wykupił Pan ową prenumeratę. Ponadto musi z tego wynikać, że uczynił to Pan samowolnie i w ten sposób naraził byłego pracodawcę na szkodę. ­

­

Mając powyższe na uwadze, proszę zwrócić przedłożoną Panu FV z odmowa zapłaty i żądaniem wyjaśnień okoliczności obciążenia za czynności, których Pan nie podejmował. Na koniec pisma proszę dodać, iż w przypadku braku dalszej korespondencji ze strony firmy X uzna Pan, że cała sprawa była nieporozumieniem, bowiem na tę chwilę przedkładanie refaktury prenumeraty bez podania okoliczności i dowodów Pana obciążających jest próbą wyłudzenia.­

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »