Kategoria: Inne
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przywrócenie pracownika do pracy przez sąd

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-07-16

Zwolniliśmy nauczycielkę. Nauczycielka podała dyrektora do sądu. Sąd przywrócił pracownicę do pracy. Pracownica zgłosiła się do pracy, jednak nadal nie chcemy, aby uczyła w naszej szkole. Na jej stanowisku pracuje już inna nauczycielka. Czy w takiej sytuacji możemy jej nie przyjąć? Czy jeżeli musimy, to musi wrócić na swoje stanowisko pracy (była nauczycielką historii)? Mamy tylko wakat w świetlicy i czy w tej sytuacji (jeżeli nie ma innego wyjścia) możemy jej zaproponować 1/2 etatu (miała pełny)?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że prawomocny wyrok sądu przywracający pracownika do pracy powoduje zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia pracownika przywróconego do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku. Samo orzeczenie sądu nie powoduje jednak, że automatycznie dochodzi do nawiązania przerwanego stosunku pracy. Pracownik po wydaniu orzeczenia przywracającego go do pracy ma obowiązek zgłoszenia pracodawcy gotowość do niezwłocznego podjęcia pracy. Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika. Bez zgłoszenia gotowości do pracy w 7-dniowym terminie od uprawomocnienia się orzeczenia pracodawca nie musi ponownie zatrudniać pracownika przywróconego do pracy.

Stanowisko nauczyciela określane jest przede wszystkim wymiarem pensum wskazanym w art. 42 ust. 3 KN, nie zaś przedmiotami, których nauczyciel uczył. Nie dotyczy to jedynie religii. Zatem w ramach tego samego pensum można nauczycielowi przydzielić godziny innego przedmiotu lub przedmiotów, do których prowadzenia posiada kwalifikacje, nawet jeśli ich nie prowadził przed rozwiązaniem stosunku pracy. Dyrektor nie może odmówić zatrudnienia nauczyciela przywróconego do pracy z powołaniem się na brak kwalifikacji do wykonywania pracy na stanowisku zajmowanym przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W związku z tym, że nauczyciel po przywróceniu ma powrócić do tej samej, a nie takiej samej pracy jak wykonywana przed rozwiązaniem umowy o pracę, niewystarczającym jest zapewnienie jemu innego stanowiska niż poprzednio zajmowane (wyrok SN z dnia 29 lipca 1997 r., I PKN 217/97, OSNAPiUS 1998, Nr 11, poz. 324) – np. wychowawcy świetlicy zamiast stanowiska nauczyciela szkoły podstawowej. W pojęciu „poprzednie warunki” mieści się także podstawa prawna zatrudnienia. Przykładowo w przypadku wadliwego rozwiązania stosunku pracy na podstawie mianowania niedopuszczalne jest przywrócenie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony (wyrok SN z dnia 12 lipca 2005 r., II PK 360/04, OSP 2006, Nr 9, poz. 100).

Podsumowując, może Pani przywrócić nauczycielkę na inne stanowisko nauczycielskie, przy czym, jeśli nauczycielka uczyła historii nie może Pani przydzielić jej stanowiska wychowawcy świetlicy. Nie wolno też nauczycielowi przywracanemu do pracy zmieniać wymiaru etatu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozliczenie podatkowe ze zmarłym mężem

Mój ojciec zmarł pół roku temu. Mama chciała skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia się, jednak do chwili obecnej nie otrzymała PIT-a ojca (cały czas słyszymy, że procedura wysyłania PIT-ów osób zmarłych długo trwa). Zastanawiam się, czy jest taka możliwość, aby teraz mama złożyła PIT z rozliczeniem indywidualnym, a później (gdy przyjdzie PIT ojca) złożyła korektę z rozliczeniem wspólnym? Czy to jest dobre rozwiązanie? Jeśli nie, proszę o jakąś podowiedź.

Kody „A” i „B” na druku L4 i dodatkowe informacje na druku

Moje pytanie dotyczy kodów wpisywanych na drukach L4. Moja kadrowa prosi jeszcze o dodatkowe adnotacje na druku, typu „kontynuacja chorobowego”. Czy ma do tego prawo? Czy same kody nie wyjaśniają tego, czy chodzi o tę samą chorobę?

Wcześniejszy powrót z L4 po szybkim wyzdrowieniu – czy to możliwe?

W zeszłym tygodniu się rozchorowałem, poszedłem do lekarza i dostałem L4 do przyszłego piątku. Minęły 3 dni, biorę regularnie leki i w sumie jestem już prawie zdrowy. Czy mogę w jakiś sposób anulować L4 i iść do pracy?

Niezaakceptowanie porozumienia zmieniającego warunki pracy – jakie są konsekwencje?

Nie podpisałem porozumienia zmieniającego warunki pracy. Jestem zdezorientowany, bo pracodawca nie zareagował na moją decyzję. Nie wiem, jakie mogą być konsekwencje mojej decyzji.

Roszczenie o wypłatę wyższej odprawy

Zakład pracy zaproponował mi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wraz z kilkumiesięczną odprawą, strasząc mnie, że nowy właściciel mnie zwolni, nie dając odprawy (wiadomo było, że zakład ma być zamknięty). Ze strachu zgodziłam się na te warunki. Cztery miesiące później okazało się, że z nowym właścicielem załoga wynegocjowała bardzo dobre warunki zwolnień grupowych – dwa-trzy razy wyższe odprawy od tej, którą ja dostałam. Czy mogę walczyć o dodatkową odprawę?

Radny gminy a umowa na okres próbny

Mój tata pracuje od około 30 lat na stacji paliw. Niedawno stację przejął nowy, młody pracodawca. Dziewczyna ta przeprowadziła ze starymi pracownikami rozmowę kwalifikacyjną, zgłosiły się też nowe osoby. Spośród nich wybrała pracowników (w tym mojego tatę), których zatrudniła na 3-miesięczny okres próbny. W dniu dzisiejszym tata otrzymał wypowiedzenie, którego jednak nie podpisał. Czy fakt, że jest on radnym gminnym, chroni go również przy zatrudnieniu na umowę na okres próbny?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »