Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przynależność związkowa

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-02-20

Proszę o odpowiedź czy pracodawca może zażądać od pracownika złożenia informacji czy należy do organizacji związkowej i czy pracownik ma obowiązek taką informacje podać. Pracodawca twierdzi, że tak i pracownik nie może z tego robić tajemnicy. Kto ma rację? Czy jest na to podstawa prawna?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie. Pracodawca takiego prawa nie ma.

Przynależność związkowa pracownika jest jego wyłącznie sprawą, toteż jeśli pracownik nie chce ujawnić tej okoliczności pracodawca nie może go do tego skutecznie zmusić, ani wyciągać z tego faktu negatywnych dla pracownika skutków np. w zakresie odpowiedzialności porządkowej.

Odrębna kwestią będą konsekwencje prawne w zakresie np. braku konsultacji różnych spraw z zakresu indywidualnego prawa pracy z zakładową organizacją związkową w stosunku do hipotetycznego członka związku zawodowego, który nie chce swej przynależności związkowej ujawnić.

W takim przypadku, jeśli pracodawca wyczerpał przewidziane dla niego procedury, nie będzie można mówić o naruszeniu indywidualnego trybu konsultacji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam...

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie...

 

Przeniesienie w stan nieczynny po urlopie zdrowotnym

Jestem nauczycielem kontraktowym z 10-letnim stażem. Od maja przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. Jeśli okaże się, że nie ma dla mnie etatu po...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »