Indywidualne porady prawne
Autor: Marta Handzlik
Otrzymałam wypowiedzenie, w którym wójt gminy poinformował mnie, że jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jednocześnie zobowiązał mnie na podstawie art. 1671 Kodeksu pracy do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, nie wskazując kiedy dokładnie mam go wykorzystać. Czy w okresie wypowiedzenia wójt gminy może zobowiązać mnie do wykorzystania urlopu wypoczynkowego bez mojej zgody, skoro jestem zwolniona ze świadczenia pracy?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że w świetle art. 1671 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik zobowiązany jest do wykorzystania przysługującego mu urlopu, jeżeli pracodawca udzieli mu go w tym okresie. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 Kodeksu pracy (urlop proporcjonalny).
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2011 r. (II PK 302/10) udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia (art. 1671 Kodeksu pracy) zależne jest jedynie od woli pracodawcy, a pracownik nie może się jej sprzeciwić.
Warto wspomnieć, że pracownik zobowiązany jest wykorzystać w okresie wypowiedzenia zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 września 2005 r., sygn. akt II PK 34/05).
Jednak strony stosunku pracy mogą wspólnie postanowić, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca i pracownik zawierają wówczas dodatkową umowę. Jeżeli nie wynika z niej obowiązek wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w okresie nieświadczenia pracy, pracodawca nie może zobowiązać go do wykorzystania urlopu w tym okresie.
Okres wypowiedzenia z art. 1671 Kodeksu pracy liczy się od złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do rozwiązania umowy o pracę, nawet gdyby faktycznie był on dłuższy niż okres wypowiedzenia określony w art. 36 § 1 Kodeksu pracy.
Inaczej jest w przypadku zatrudnienia na podstawie powołania. Według Sądu Najwyższego pracodawca może zobowiązać pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, którego odwołał ze stanowiska, do wykorzystania w okresie wypowiedzenia zaległego i proporcjonalnie także bieżącego urlopu wypoczynkowego, mimo że w okresie wypowiedzenia pracownik – zachowując prawo do wynagrodzenia – nie ma obowiązku świadczenia pracy.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 marca 2009 r. (II PK 202/08) wypracował stanowisko, że jednostronne, bezpodstawne zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy w okresie trwającego stosunku pracy może być w każdym czasie odwołane przez pracodawcę przez wezwanie pracownika do podjęcia i świadczenia pracy.
W takim przypadku pracownik jest zobowiązany do stawienia się w pracy, a w razie udzielenia mu urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę do wykorzystania tego urlopu na zasadach z art. 1671 Kodeksu pracy.
Podsumowując – skoro Pani była zatrudniona na podstawie powołania pracodawca ma prawo nakazać Pani wykorzystanie zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia, mimo że wcześniej zwolnił Panią z obowiązku świadczenia pracy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne