Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przymusowy urlop w okresie wypowiedzenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-05-23

Otrzymałam wypowiedzenie, w którym wójt gminy poinformował mnie, że jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jednocześnie zobowiązał mnie na podstawie art. 1671 Kodeksu pracy do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, nie wskazując kiedy dokładnie mam go wykorzystać. Czy w okresie wypowiedzenia wójt gminy może zobowiązać mnie do wykorzystania urlopu wypoczynkowego bez mojej zgody, skoro jestem zwolniona ze świadczenia pracy?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że w świetle art. 1671 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik zobowiązany jest do wykorzystania przysługującego mu urlopu, jeżeli pracodawca udzieli mu go w tym okresie. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 Kodeksu pracy (urlop proporcjonalny).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2011 r. (II PK 302/10) udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia (art. 1671 Kodeksu pracy) zależne jest jedynie od woli pracodawcy, a pracownik nie może się jej sprzeciwić.

Warto wspomnieć, że pracownik zobowiązany jest wykorzystać w okresie wypowiedzenia zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 września 2005 r., sygn. akt II PK 34/05).

Jednak strony stosunku pracy mogą wspólnie postanowić, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca i pracownik zawierają wówczas dodatkową umowę. Jeżeli nie wynika z niej obowiązek wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego w okresie nieświadczenia pracy, pracodawca nie może zobowiązać go do wykorzystania urlopu w tym okresie.

Okres wypowiedzenia z art. 1671 Kodeksu pracy liczy się od złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do rozwiązania umowy o pracę, nawet gdyby faktycznie był on dłuższy niż okres wypowiedzenia określony w art. 36 § 1 Kodeksu pracy.

Inaczej jest w przypadku zatrudnienia na podstawie powołania. Według Sądu Najwyższego pracodawca może zobowiązać pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, którego odwołał ze stanowiska, do wykorzystania w okresie wypowiedzenia zaległego i proporcjonalnie także bieżącego urlopu wypoczynkowego, mimo że w okresie wypowiedzenia pracownik – zachowując prawo do wynagrodzenia – nie ma obowiązku świadczenia pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 marca 2009 r. (II PK 202/08) wypracował stanowisko, że jednostronne, bezpodstawne zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy w okresie trwającego stosunku pracy może być w każdym czasie odwołane przez pracodawcę przez wezwanie pracownika do podjęcia i świadczenia pracy.

W takim przypadku pracownik jest zobowiązany do stawienia się w pracy, a w razie udzielenia mu urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę do wykorzystania tego urlopu na zasadach z art. 1671 Kodeksu pracy.

Podsumowując – skoro Pani była zatrudniona na podstawie powołania pracodawca ma prawo nakazać Pani wykorzystanie zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia, mimo że wcześniej zwolnił Panią z obowiązku świadczenia pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – jak wyliczyć to wynagrodzenie?

Mam pytanie o wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Wydaje mi się, jest ono dokładnie takie samo, jakie byłoby, gdybym w tym czasie była w pracy, np. moja stawka...

Zaległy urlop – do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

W lipcu wracam do pracy po półrocznym zwolnieniu lekarskim. Za rok 2009 mam zaległy urlop w wymiarze 10 dni. Kiedy powinnam wykorzystać ten urlop? Kto o tym...

Prawo do urlopu a pierwszy rok pracy

Podjęłam pracę 7 czerwca br. Przepracowałam 2,5 miesiąca i dostałam wypowiedzenie (z powodu likwidacji miejsca pracy). Umowę miałam na czas określony (do...

Zasady udzielania urlopów wypoczynkowych

Od kilku lat pracuję w firmie usługowej, która wynajmuje pomieszczenia w galeriach handlowych. Jesteśmy przez to zobowiązani do otwierania stoisk...

Urlop dla wspólnika i nauczyciela

Czy będąc czynnym nauczycielem z 22-letnim stażem pracy, przysługuje mi urlop dla poratowania zdrowia? Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »