Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Marta Handzlik • Opublikowane: 2020-08-17
Do 24 lutego przebywałam na rocznym urlopie macierzyńskim. 13 lutego złożyłam wniosek o udzielenie mi od 25 lutego do 19 kwietnia zaległego urlopu wypoczynkowego zaraz po macierzyńskim. Jednocześnie złożyłam wniosek o urlop wychowawczy od 20 kwietnia. Oba wnioski zostały przyjęte, posiadam kopie z podpisem. Dzisiaj otrzymałam telefon od pracodawcy, że mam jutro stawić się w pracy. Przerywają mi urlop w związku z panującą epidemią, brakuje im ludzi. Dodatkowo od razu mnie uprzedzili, że dostanę wypowiedzenie i mam się zgodzić na porozumienie stron. Jeśli nie, to oni to załatwią inaczej. Grozili mi, że jeśli teraz szybko pójdę na zwolnienie chorobowe, to sprawdzą lekarza itd. Czy oni mogą przerwać mi ten urlop, skoro jest on wykorzystany po macierzyńskim, a co za tym idzie, sprawuję w tym czasie opiekę nad dzieckiem? Mam dwójkę małych dzieci i nie mogę fizycznie stawić się w pracy. Czy mogą mnie zwolnić, jeśli się nie pojawię? Co mam zrobić?
Odwołanie pracownika z urlopu
Zgodnie z art. 167 ustawy Kodeks pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Oznacza to, że przed podjęciem decyzji w tej sprawie pracodawca musi ustalić, czy wystąpiły łącznie dwa warunki:
Pracownik musi podporządkować się decyzji pracodawcy, nawet jeżeli uważa, że jego powrót do pracy nie jest konieczny, ponieważ pozostali współpracownicy czy pracodawca są w stanie poradzić sobie z sytuacją kryzysową. Pracownik zobowiązany jest stosować się do poleceń przełożonych oraz dbać o dobro zakładu pracy i chronić jego mienie. Jeżeli więc zdaniem pracodawcy powinien ze względu na zaistniałą sytuację przerwać urlop i stawić się w zakładzie pracy, to pracownik ma obowiązek niezwłocznie przerwać urlop i zgłosić się do pracy.
Pracownik, który stawił się do pracy po odwołaniu go z urlopu, nie podlega ochronie przed wypowiedzeniem, która przysługuje mu w czasie urlopu. Zostaje przerwany urlop, a więc ewentualne wypowiedzenie nie zostaje dokonane w czasie jego trwania.
Jeżeli jednak pracodawca odwołałby pracownika z urlopu po to, aby mu wręczyć wypowiedzenie, to zgodnie ze stanowiskiem, jakie przyjął SN w uchwale z dnia 9 listopada 1967 r. (sygn. akt III PZP 22/66), należy uznać to za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Podsumowując – nie może Pani nie stawić się do pracy. Jednak nie powinna Pani podpisywać żadnego porozumienia stron. Jeśli otrzyma Pani wypowiedzenie, należy się odwołać do sądu. Jeśli zaś Pani się w ogóle nie pojawi, będzie to podstawa do zwolnienia Pani bez wypowiedzenia.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.