Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przerwa a dobowy wymiar czasu pracy pracownika

Dorota Kriger • Opublikowane: 2008-10-09

Mój czas pracy to 8,5 godziny dziennie, przy monitorze komputera. To pozalimitowe pół godziny wynika ponoć z dodatkowej przerwy tzw. socjalnej, czy, jak kto woli, przerwy na lunch. Niestety, pracodawca nie zapewnił warunków do wykorzystania jej na posiłek. Kiedyś zapytałam, co w sytuacji, gdy ktoś nie wykorzystuje tej przerwy, otrzymałam odpowiedź: „może to przepracować” i koniec rozmowy. Czy w tych okolicznościach można się ubiegać o zmniejszenie czasu pracy do 8 godzin dziennie? Czy istnieją ku temu jakieś podstawy prawne?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy. Konkretnie wynika to z zapisów art. 134 K.p.

W ramach czasu pracy pracodawca musi także zapewnić 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przy monitorze, o czym mówi § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).

Pracodawca może także ustanowić dodatkowo maksymalnie 60-minutową przerwę w trakcie pracy, ale jej nie wlicza się w czas pracy (art. 141 § 1 K.p.). Nieprzekraczająca 60 minut przerwa może być przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Wprowadza się ją w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeśli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalania regulaminu pracy (art. 141 § 2 K.p.).

Dodatkowy czas wolny w pracy – ustanowiony przez pracodawcę i przyjęty w zakładzie pracy – nie jest opłacany. Pracodawca ma jednak prawo zadecydować inaczej i kwestię odpłatności za taką przerwę uregulować postanowieniami umów o pracę, regulaminów lub układów zbiorowych pracy.

Dodatkowa przerwa nie może równocześnie pozbawić pracowników 15-minutowej przerwy płatnej i wliczanej do czasu pracy. Uprawnienie, płynące z przepisów Kodeksu pracy, nie może być modyfikowane przez pracodawcę w sposób niekorzystny dla pracownika. Oznacza to, że u danego pracodawcy może obowiązywać przerwa udzielana na podstawie art. 134 K.p. w dłuższym wymiarze niż 15 minut, ale nie może być skrócona, ani zastąpiona ekwiwalentem pieniężnym.

Zapewne w Pani przypadku te dodatkowe pół godziny jest przerwą wynikającą z omawianych tu przepisów art. 141 K.p. Ewentualna zmiana czasu pracy może nastąpić na Pani pisemny wniosek, po otrzymaniu zgody pracodawcy na zaproponowane rozwiązanie. Nie należy jednak samemu decydować o skróceniu czasu pracy lub „przepracowywaniu” obowiązującej przerwy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Podróż służbowa i wyjazd w niedzielę

Zostałem oddelegowany do pracy w Gdańsku. Moje stałe miejsce zamieszkania to Bełchatów. Mój czas pracy trwa od 7 do 15. Czy pracodawca może mnie zmusić do...

 

Kto – pracownik czy pracodawca – wybiera dzień wolny za pracę w sobotę?

Czy pracodawca ma prawo ingerować w to, kiedy jaki dzień wybiorę jako dzień wolny za dodatkową pracę w sobotę? Pracodawca mówi np.: „W poniedziałek nie,...

 

Ograniczenie godzin pracy

Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym przez mianowanie. Obecnie pracuję na cały etat, tj. w szkole macierzystej mam 11/18 etatu i w drugiej szkole 7/18....

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »