Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie nauczyciela do oddziału zerowego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-12-21

Pracuję 30 lat w zawodzie nauczyciela. Zatrudniona jestem w zespole szkół jako nauczyciel nauczania zintegrowanego w wymiarze 18/18. W tym roku szkolnym dyrektor przydzielił mi prowadzenie oddziału zerowego. Od czterech lat w szkole praktykowane jest, że nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej prowadzą klasy od „0” do III. Pensum w klasie „0” wynosi 25 godzin, mimo że w oddziale są dzieci pięcio- i sześcioletnie. Nie podpisano ze mną żadnej nowej umowy ani aneksu do umowy o zmianie pensum i zatrudnienia, nie zapytano mnie o zgodę na przejście do zerówki. Czy należy mi się wynagrodzenie nauczyciela szkoły podstawowej, czy nauczyciela oddziału przedszkolnego?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Zgodnie z art. 10 ustawy Karta Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej – w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 14 KN „akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określić:

1) stanowisko i miejsce pracy,

2) termin rozpoczęcia pracy,

3) wynagrodzenie lub zasady jego ustalania,

4) typy (rodzaje) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel – w przypadku zatrudnienia w zespole szkół”.

Określenie stanowiska i miejsca pracy powinno więc być doprecyzowane. Od 1 września 2007 r. mamy bowiem do czynienia z następującym podziałem, na:

  • pracodawcę – którym będzie sam zespół szkolny,
  • komórki organizacyjne – którymi będą szkoły wchodzące w skład zespołu.

Szkoły wchodzące w skład zespołu należy wskazać w umowie o pracę lub akcie mianowania. Natomiast konkretną szkołę, w której nauczyciel będzie prowadził zajęcia, powinno się wówczas oznaczyć jako miejsce pracy nauczyciela.

Po nowelizacji art. 14 ust. 1 Karty Nauczyciela nakazuje wyraźnie nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem w wypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki – w zespole szkół. Wobec tego szkoły wchodzące w skład zespołu trzeba w umowie wymienić, tak jak konkretną szkołę, w której nauczyciel będzie prowadzić zajęcia.

Takie rozwiązanie nasuwa się także po analizie wyroku SN z 27 maja 1999 r. (sygn. akt I PKN 82/99), według którego przeniesienie mianowanego nauczyciela w ramach tej samej placówki, nawet jeśli łączy się ze zmianą wykonywania pracy, ale bez zmiany stanowiska, może nastąpić bez zgody nauczyciela, chyba że w akcie mianowania jego miejsce pracy zostało wyraźnie powiązane z wykonywaniem czynności w określonej jednostce organizacyjnej placówki. 

Co do zasady wiec pracodawca miał prawo przydzielić Pani godziny w oddziale zerowym, chyba że Pani miejsce pracy w akcie mianowania wyraźnie wskazuje na stanowisko nauczyciela w szkole podstawowej. Jeśli tak jest- mogła Pani odmówić zgody na przeniesienie do oddziału zerowego, a dyrektor nie mógł Pani przenieść bez zgody.

Jednakże nie odwołała się Pani od tego przeniesienia, które, jak domniemywam, nastąpiło 1 września. Nawet jeśli nie została Pani o tym poinformowana na piśmie – zmiana stanowiska doszła do skutku i w razie niezgody na taką zmianę – mogła się Pani odwołać do sądu w ciągu 7 dni od otrzymania takiej informacji. Pani tego nie zrobiła, wobec czego teraz jest już na to za późno i zmiana stanowiska stała się faktem nawet w świetle prawa. Będzie więc Pani wynagradzana jak nauczyciel przedszkola.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Oświadczenie lustracyjne

Pracodawca wezwał mnie do złożenie oświadczenia lustracyjnego. W jakim terminie powinienem wykonać powyższy obowiązek?

Praca na dotychczasowym stanowisku

Pracuję w firmie ponad 5 lat na stanowisku menadżera w dziale perfumeryjno–drogeryjnym. Z powodu zagrożonej ciąży od 2 marca byłam na zwolnieniu, a teraz...

Wezwanie pracownika do sądu w charakterze świadka

Zostałem wezwany do sądu w charakterze świadka, w sprawie dotyczącej moich obowiązków służbowych. Termin sprawy wypada w dniu wolnym od pracy...

Brak zwolnienia chorobowego na umowę-zlecenie

Od kilku miesięcy jestem na zwolnieniu lekarskim, przedłużanym co 2 tygodnie (i tak będzie aż do porodu). Jestem zatrudniona na umowę o pracę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »