Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przeniesienie terminu wypłat pensji na 10 każdego miesiąca

• Autor: Katarzyna Siwiec

Otrzymałam aneks do umowy, w którym pracodawca informuje mnie o przeniesieniu terminu wypłat pensji na 10 każdego miesiąca. Doliczyłam się 11 pensji w 2018 roku. Czy to jest zgodne z prawem pracy? W aneksie brakuje informacji o wyrównaniu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypłata wynagrodzenia

Postaram się poniżej odpowiedzieć szczegółowo na zadane przez Panią pytanie.

Po pierwsze wyjaśniam, że wypłata pracownikowi wynagrodzenia do 10 dnia miesiąca jest jak najbardziej zgodna z prawem pracy.

Artykuł 85 § 2 Kodeksu pracy wyraźnie stanowi bowiem, że wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Można zatem wynagrodzenie wypłacić 1 czy 5 dnia miesiąca, a można 10 dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego i jest to ostatni moment, w którym takie wynagrodzenie należy wypłacić.

Tak więc takie rozwiązanie jest zgodne z powołanym przepisem.

Natomiast jeżeli chodzi o wyrównanie to takie nie przysługuje, przesunięciu ulega bowiem tylko termin płatności wynagrodzenia i nic więcej. Nic Pani na tym nie traci.

Otrzyma Pani w 2018 roku 11 wynagrodzeń, bo za miesiąc grudzień 2018 roku wynagrodzenie zostanie Pani wypłacone do 10 stycznia 2019 roku, co w żaden sposób nie zmienia faktu, że za każdy miesiąc pracy otrzyma Pani wynagrodzenie za pracę.

Zobacz też: 10 w niedzielę kiedy wypłata

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info