Indywidualne porady prawne
• Autor: Katarzyna Siwiec
Otrzymałam aneks do umowy, w którym pracodawca informuje mnie o przeniesieniu terminu wypłat pensji na 10 każdego miesiąca. Doliczyłam się 11 pensji w 2018 roku. Czy to jest zgodne z prawem pracy? W aneksie brakuje informacji o wyrównaniu.
Postaram się poniżej odpowiedzieć szczegółowo na zadane przez Panią pytanie.
Po pierwsze wyjaśniam, że wypłata pracownikowi wynagrodzenia do 10 dnia miesiąca jest jak najbardziej zgodna z prawem pracy.
Artykuł 85 § 2 Kodeksu pracy wyraźnie stanowi bowiem, że wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Można zatem wynagrodzenie wypłacić 1 czy 5 dnia miesiąca, a można 10 dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego i jest to ostatni moment, w którym takie wynagrodzenie należy wypłacić.
Tak więc takie rozwiązanie jest zgodne z powołanym przepisem.
Natomiast jeżeli chodzi o wyrównanie to takie nie przysługuje, przesunięciu ulega bowiem tylko termin płatności wynagrodzenia i nic więcej. Nic Pani na tym nie traci.
Otrzyma Pani w 2018 roku 11 wynagrodzeń, bo za miesiąc grudzień 2018 roku wynagrodzenie zostanie Pani wypłacone do 10 stycznia 2019 roku, co w żaden sposób nie zmienia faktu, że za każdy miesiąc pracy otrzyma Pani wynagrodzenie za pracę.
Zobacz też: 10 w niedzielę kiedy wypłata
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Katarzyna Siwiec
Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy