Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie terminu wypłat pensji na 10 każdego miesiąca

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-09-28

Otrzymałam aneks do umowy, w którym pracodawca informuje mnie o przeniesieniu terminu wypłat pensji na 10 każdego miesiąca. Doliczyłam się 11 pensji w 2018 roku. Czy to jest zgodne z prawem pracy? W aneksie brakuje informacji o wyrównaniu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postaram się poniżej odpowiedzieć szczegółowo na zadane przez Panią pytanie.

Po pierwsze wyjaśniam, że wypłata pracownikowi wynagrodzenia do 10 dnia miesiąca jest jak najbardziej zgodna z prawem pracy.

Artykuł 85 § 2 Kodeksu pracy wyraźnie stanowi bowiem, że wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Można zatem wynagrodzenie wypłacić 1 czy 5 dnia miesiąca, a można 10 dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego i jest to ostatni moment, w którym takie wynagrodzenie należy wypłacić.

Tak więc takie rozwiązanie jest zgodne z powołanym przepisem.

Natomiast jeżeli chodzi o wyrównanie to takie nie przysługuje, przesunięciu ulega bowiem tylko termin płatności wynagrodzenia i nic więcej. Nic Pani na tym nie traci.

Otrzyma Pani w 2018 roku 11 wynagrodzeń, bo za miesiąc grudzień 2018 roku wynagrodzenie zostanie Pani wypłacone do 10 stycznia 2019 roku, co w żaden sposób nie zmienia faktu, że za każdy miesiąc pracy otrzyma Pani wynagrodzenie za pracę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Dodatki do wynagrodzenia

Mam pytanie dotyczące dodatków do wynagrodzenia. Dostaję pensję na zasadzie stawki godzinowej plus dodatek funkcyjny stały i dodatek za dojazdy do pracy....

 

Przeniesienie na inne stanowisko i niższe zarobki

Przeniesienie na inne stanowisko i niższe zarobki

Jestem położną. Rozwiązano oddział położniczy w moim miejscu pracy (prywatna placówka służby zdrowia) i przeniesiono mnie na inne stanowisko,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »