Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracownika

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedwstępna umowa o pracę

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2014-09-23

Dnia 1 czerwca powinienem rozpocząć pracę w pewnej firmie. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres próbny. Podpisałem list intencyjny lub raczej umowę przedwstępną, sądząc po treści (skan przesyłam w załączniku). Normalną umowę o pracę mam podpisać 27 maja. W międzyczasie otrzymałem o wiele ciekawszą ofertę pracy. Ta druga firma chce, abym rozpoczął pracę najpóźniej 17 czerwca. Czy w takim razie powinienem od razu złożyć wypowiedzenie, tj. 1 czerwca w sobotę, abym do 17 czerwca nie miał żadnych zobowiązań wobec pierwszej firmy? A może rozwiązać przedwstępną umowę o pracę?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

To, co Pan podpisał, może być przedwstępną umową o pracę. Może zostać tak potraktowane.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Umowa przedwstępna o pracę nie została unormowana w prawie pracy. Jednak zgodnie z przepisem art. 300 K.p. w sprawach nieuregulowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio do stosunków pracy przepisy Kodeksu cywilnego, chyba że nie są one zgodne z zasadami prawa pracy.

W sprawie dopuszczalności zawierania umów przedwstępnych z pracodawcą wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 21 czerwca 1972 r. (III PZP 13/72, OSNCP 1972/11, poz. 201).

Sąd Najwyższy stwierdził, iż dopuszczalne jest zawarcie umowy, przez którą strony zobowiązują się do zawarcia umowy o pracę (umowa przedwstępna – art. 389 K.c.). Sąd Najwyższy nie dopatruje się niezgodności z zasadami prawa pracy w zawarciu przedwstępnej umowy o pracę.

List intencyjny można także traktować jako ofertę w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Brak jakiejkolwiek reakcji pracownika po otrzymaniu tego pisma nie rodzi po jego stronie żadnych zobowiązań.

Jednak zgodnie z art. 70 § 1 Kodeksu cywilnego w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu.

Jeśli zadeklarowano przyjęcie warunków pracodawcy, a ostatecznie nie zostanie podpisana umowa – pracodawca może dochodzić odszkodowania.

Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na czas próbny. Będzie on wynosił 2 tygodnie.

Oczywiście może Pan po podpisaniu umowy złożyć wypowiedzenie.

Art. 32 § 1 K.p. ma charakter normy bezwzględnie obowiązującej. Strony nie mogą wyłączyć wypowiedzenia umowy na okres próbny czy na czas nieokreślony w drodze klauzuli autonomicznej. Wypowiedzenie stanowi jednostronną czynność prawną wywołującą skutek prawny w postaci rozwiązania się umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Skutek ten następuje z mocy prawa bez względu na wolę drugiej strony umowy. Inaczej jednak kształtują się przy złożeniu tego oświadczenia woli prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w każdym czasie i nie ma obowiązku podawania przyczyny, dla której wypowiedzenia dokonuje.

Należy jednak pamiętać, że termin liczony w tygodniach biegnie od soboty.

Nic nie stoi na przeszkodzie wypowiedzeniu umowy.

Tylko czy warto?

Rozważyłabym możliwość rozwiązania umowy przedwstępnej czy też kwestii zawarcia umowy w formie oferty – za porozumieniem stron, ze zrzeczeniem się roszczeń odszkodowawczych.

Zasadniczo, jeśli wypowie Pan umowę zgodnie z przepisami – nie ma podstaw do dochodzenia od Pana roszczeń. Ma Pan do tego prawo. Okres wypowiedzenia złożonego w tym tygodniu upłynie Panu 14 czerwca. Od 17 będzie Pan mógł podjąć zatrudnienie w nowej firmie.

*Stan prawny z dnia 27.05.2013 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »