Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedłużenie terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-05-22

Mam umowę na czas określony do lipca (będę wtedy w czwartym miesiącu ciąży). Czy umowa zostanie mi automatycznie przedłużona do dnia porodu? Czy będzie przysługiwał mi roczny płatny urlop macierzyński?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytania uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 177 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Konsekwencją regulacji zawartej w § 3 komentowanego artykułu jest to, że kobieta, która zawarła umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zachowuje status pracownicy do czasu porodu. W dniu porodu traci jednak ten status, a co za tym idzie, jako niepracownicy nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji kobieta ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku zawarcia umowy na czas określony i zajścia w ciążę, umowa podlega automatycznie przedłużeniu do dnia porodu. Pracodawca nie ma jednak obowiązku dalszego przedłużania umowy po porodzie. Jako że zgodnie ze stanem faktycznym poród nastąpi po zakończeniu pierwotnego terminu umowy – nie nabędzie Pani prawa do urlopu macierzyńskiego, ale uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres pokrywający się z urlopem macierzyńskim.

Prawo do urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego ma bowiem tyko osoba będąca pracownikiem. Po zakończeniu umowy na czas określony pracownica otrzymuje tylko zasiłek macierzyński do upływu okresu, w którym przysługiwałby jej urlop macierzyński. Po ustaniu stosunku pracy wygasa prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. A więc będzie Pani miała prawo jedynie do podstawowego (nie rocznego) urlopu macierzyńskiego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Pracownica w ciąży a zmniejszenie etatu

Czy jeśli pracownica jest w ciąży (5. tydzień), a w firmie szykuje się masowe zmienianie angaży z całego etatu na pół etatu, to czy kobietę w ciąży...

 

Błąd ZUS-u i cofnięcie renty rodzinnej

W sierpniu ZUS przesłał mi pismo, że pobieram rentę rodzinną niezgodnie z prawem i mam zwrócić pobraną rentę za 4 miesiące! Zaznaczam, że wcześniej...

 

Wniosek pracownika o sprostowanie świadectwa pracy

Mąż otrzymał świadectwo pracy, w którym ma wpis „kierowca-zaopatrzeniowiec”. Mąż zwrócił się o sprostowanie świadectwa pracy, gdyż...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »