Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przedemerytalny okres ochronny a wypowiedzenie

• Autor: Marta Handzlik

Jestem w przedemerytalnym okresie ochronnym. Brakuje mi około 2 lat do emerytury. Mam umowę na czas nieokreślony. Mojej firmie kończy się kontrakt i prawdopodobnie dostaniemy wypowiedzenia. Czy w tej sytuacji jako pracownik chroniony otrzymam dodatek wyrównawczy do osiągnięcia wieku emerytalnego? Czy jest to zależne od rodzaju wypowiedzenia lub innych czynników? Czy muszę przyjąć pracę np. poza miejscem zamieszkania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi

Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666, dalej „K.p.”) – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Jeśli więc Pani pracodawca nie likwiduje się ani nie ulega upadłości – nie może Pani wręczyć wypowiedzenia. Jeśli wręczy Pani wypowiedzenie – musi się Pani odwołać do sądu, bowiem żaden dodatek w tej sytuacji nie jest przewidziany.

Dodatek wyrównawczy otrzymałaby Pani, gdyby zamiast wypowiedzenia otrzymała Pani wypowiedzenie zmieniające, które Pani by przyjęła. Dodatek ten jest bowiem rekompensatą za obniżone wynagrodzenie, a nie za jego całkowitą utratę.

Gdyby doszło do likwidacji Pani stanowiska, ale nie pracodawcy, wtedy pracodawca miałby prawo przedstawić Pani wypowiedzenie zmieniające. Jeśli by go Pani nie przyjęła – zostałaby Pani zwolniona. Jeśli przyjęłaby je Pani – otrzymałaby dodatek wyrównawczy.

Zobacz też: Okres ochronny a likwidacja stanowiska

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info