Przedawnienie urlopu i naliczanie urlopu podczas macierzyńskiego i wychowawczego

• Autor: Dorota Kriger

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2007 r. poszłam na urlop macierzyński, a potem od razu na 3-letni urlop wychowawczy – kończy się on czerwcu 2010 r. Okazuje się, że miałam do wykorzystania urlop za 2006 r. Czy taki urlop ulega przedawnieniu? Jak poza tym wygląda naliczanie urlopu za okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego? Czy muszę go wykorzystać przed powrotem do pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Przedawnienie urlopu i naliczanie urlopu podczas macierzyńskiego i wychowawczego

Kiedy przedawnia się prawo do urlopu?

Urlop za rok 2006 należało wykorzystać do dnia 31.03.2007 r. Tak wynika z art. 168 K.p., który mówi, iż urlopu niewykorzystanego [w terminie ustalonym zgodnie z art. 163] należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Jeśli nie było możliwe wykorzystanie urlopu w tym terminie, z powodu np. urlopu wychowawczego, to urlop ten jest nadal do wykorzystania i „przepadnie” dopiero po 3 latach. Jest to zgodne z art. 291 § 1 K.p.: „Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne”. Oznacza to, że prawo do urlopu za rok 2006 przedawni się 31.03.2010 r. Niestety, w związku z faktem, że w tym czasie będzie Pani na urlopie wychowawczym, straci Pani prawo do tego urlopu.

Jak nalicza się urlop wypoczynkowy w czasie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Urlop wypoczynkowy podczas urlopu macierzyńskiego nalicza się identycznie jak podczas okresu świadczenia pracy – za czas urlopu macierzyńskiego nie pomniejsza się przysługującego wymiaru urlopu. Dlatego jeśli urlop macierzyński był w roku 2007, to urlop naliczony za ten czas będzie do wykorzystania po powrocie z urlopu wychowawczego (i przedawni się dopiero w roku 2011).

Inaczej wygląda sprawa urlopu wychowawczego – zgodnie z art. 1552 § 1 K.p. wymiar urlopu jest proporcjonalnie pomniejszany za każdy pełen miesiąc urlopu wychowawczego. Przykładowo: za rok 2008 i 2009 pracownik przebywający na urlopie wychowawczym nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, a w roku 2010 pracownik będzie miał prawo do połowy wymiaru rocznego urlopu – ze względu na to, że pół roku pracownik był na urlopie wychowawczym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »