Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-11-18
Pracownica nie przepracowała w 2014 r. ani jednego dnia, gdyż w związku z zagrożoną ciążą przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Wróciła do pracy w kwietniu 2015 r. Czy tej pracownicy należy się urlop wypoczynkowy za 2014 r.? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Urlop macierzyński ma wpływ na urlop wypoczynkowy. Jest to wpływ pozytywny. Po pierwsze, okres macierzyńskiego wlicza się do okresu, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego. Po drugie, czas urlopu macierzyńskiego wpływa na okres, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.
Zgodnie z art. 154 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) wymiar urlopu wynosi:
1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony wyżej; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Część urlopu nie wykorzystaną z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Podsumowując – korzystanie ze zwolnienia lekarskiego i z urlopu macierzyńskiego nie powoduje, że pracownik traci prawo do urlopu wypoczynkowego. Dlatego za 2014 rok pracownica będzie miała prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni (w zależności od stażu pracy) i za rok 2015 dokładnie do takiego samego wymiaru.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.