Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do zasiłku chorobowego dla nauczyciela

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-09-04

Jestem nauczycielem, który do 31 sierpnia przebywa na zwolnieniu lekarskim. 31 sierpnia muszę rozwiązać stosunek pracy z powodu braku godzin. Czy z powodu niezakończonego leczenia mam prawo do zasiłku chorobowego po zakończeniu zwolnienia lekarskiego? Druga sprawa – otrzymałem z ZUS-u druk Z-10, na którym jest pouczenie i punkt, który mówi, kto nie może świadczenia otrzymać. Ja podobno nie mogę, ponieważ jestem uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych. Czy to prawda?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zasiłek chorobowy może przysługiwać też pracownikowi, który rozchoruje się już po zakończeniu umowy o pracę albo nadal jest niezdolny do pracy z powodu choroby, na którą zapadł jeszcze w czasie trwania stosunku pracy.

Aby jednak taki zasiłek uzyskać, należy spełnić łącznie kilka warunków:

– niezdolność do pracy musi pojawić się w ciągu 14 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia (czyli od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia umowy o pracę), a także niezdolność ta musi trwać co najmniej 30 dni,

– osoba na zwolnieniu lekarskim nie może posiadać prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych może Pan otrzymać po spełnieniu kilkunastu warunków, wśród których jest wymienione zarejestrowanie się jako bezrobotny w urzędzie pracy. Samo zakończenie stosunku pracy bez rejestracji w UP nie oznacza, że jest Pan do zasiłku dla bezrobotnych upoważniony.

Jeśli więc po 31 sierpnia chce Pan kontynuować płatne zwolnienie lekarskie (i otrzymywać zasiłek chorobowy) nie może się Pan zarejestrować w urzędzie pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Ciąża podczas stażu a zasiłek macierzyński i chorobowy

Jestem na stażu od 1 kwietnia do 30 września. Okazało się w sierpniu, że jestem w ciąży. Czy jak pójdę na L4 miesiąc przed końcem stażu, to czy do porodu...

 

Odmowa pracownika wykonywania dodatkowej pracy

Czy pracownik może odmówić wykonywania dodatkowej pracy w zastępstwie innego pracownika przebywającego w szpitalu? Czy może żądać dodatkowego...

 

Czy nauczyciel będący radnym może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?

Czy nauczyciel będący radnym może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Wiem, że MEN stoi na stanowisku, że nie. Jednak orzeczenia sądów...

 

Czy do okresu zatrudnienia nauczyciela wchodzą okresy nieskładkowe?

Czy do okresu zatrudnienia nauczyciela, o którym jest mowa w art. 88 Karty Nauczyciela, wchodzą okresy nieskładkowe (okres nauki w szkole...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »