Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do pierwszego w życiu zawodowym urlopu

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-02-22

Zatrudniłem w swojej firmie absolwenta szkoły średniej na podstawie umowy o pracę na czas próbny od 7 do 31 sierpnia br. To jest jego pierwsza praca. Nie chcę jednak przedłużać umowy, czy za ten okres należą się pracownikowi 2 dni urlopu, które powinien wykorzystać do 31 sierpnia?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Kodeks pracy stanowi, że pracownik nabywa prawo do pierwszego w życiu zawodowym urlopu wypoczynkowego z upływem miesiąca zatrudnienia. Zatem nabywanie urlopu następuje „etapami” – do końca roku kalendarzowego, w którym pracownik podjął pierwszą pracę, nabywa on wielokrotnie prawo do urlopu.

Istotne jest, że urlop przysługuje z upływem miesiąca pracy, a nie miesiąca kalendarzowego. Jeżeli pracownik zostanie zatrudniony pierwszego dnia miesiąca, to miesięczny okres zatrudnienia upływa z ostatnim dniem tego miesiąca, np. pracownik został zatrudniony 1 kwietnia, to miesiąc pozostawania w zatrudnieniu upływa 30 kwietnia.

W praktyce często jednak zdarza się, że pracownik rozpoczyna pracę w trakcie danego miesiąca, np. od połowy miesiąca, wtedy ustalenie terminu upływu miesiąca pracy mającego wpływ na nabycie prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego następuje z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy.

Pana pracownik rozpoczął pracę 7 sierpnia, więc prawo do 2 dni urlopu nabędzie dopiero 7 września, o ile będzie jeszcze wtedy pracował. Skoro jego umowa kończy się 31 sierpnia, to pracownik nie ma prawa do urlopu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »