• Autor: Marta Handzlik
Czy mam prawo do odprawy emerytalno-rentowej, jeśli zwolnienie z pracy nastąpiło z przyczyn zakładu pracy? Dodam, że po ustaniu zatrudnienia przebywałam na świadczeniu rehabilitacyjnym, a obecnie jestem na rencie po zmarłym mężu. Prawo do emerytury nabędę za 6 lat.
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 921 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Przepis ten określa następujące elementy prawa do odprawy emerytalno-rentowej:
1) pracownik musi spełniać warunki do przejścia na rentę lub emeryturę, określone w odrębnych przepisach;
2) stosunek pracy powinien ustać w związku z przejściem na emeryturę lub rentę;
3) odprawa wypłacana jest jednorazowo w wysokości miesięcznego wynagrodzenia za pracę.
W Pani wypadku stosunek pracy nie został rozwiązany w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Otrzymuje Pani rentę po mężu, więc nie daje ona prawa do odprawy.
Z kolei prawo do emerytury nabędzie Pani dopiero za 6 lat, więc trudno o uznanie, że między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę istnieje związek przyczynowo- skutkowy.
Słowem – nie ma Pani prawa do odprawy emerytalnej ani teraz, ani za 6 lat, kiedy nabędzie Pani prawo do emerytury, chyba że przed przejściem na emeryturę zostanie Pani ponownie zatrudniona.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.