Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pracownicze stosunki międzyludzkie

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2004-10-31

Szanowni Państwo, spotkała mnie ostatnio nietypowa sytuacja. Wysłałam moje cv do firmy w odpowiedzi na anons w gazecie. Po jakimś czasie otrzymałam odpowiedź z propozycją rozwiązania zadań na stanowisko znacznie niższe w hierarchii, aniżeli wynikałoby to z mojego doświadczenia oraz stażu pracy (tak, jakby osobie na stanowisku kierowniczym zaproponować nagle pracę recepcjonistki). Ze zdziwieniem więc poprosiłam o zapoznanie się z moim cv, które ponownie dołączyłam do wiadomości. Otrzymałam bardzo nieprzyjemną i obraźliwą odpowiedź. Autor e-maila (osoba rekrutująca najprawdopodobniej) rozpoczął odpowiedź od słów „uraziłem Pani dumę i miłość własną. Przykro mi. Pani CV nie powaliło mnie na kolana...” Dalsza treść była podobna i zawierała obraźliwe porównania (również na temat znanych firm w których pracowałam) oraz wulgaryzmy. Jestem zaskoczona. Rozumiem, że „firma” uważa, iż nie jestem odpowiednią osobą na stanowisko i proponuje mi inne, którym nie jestem zainteresowana. Natomiast oczywiście forma z jaką miałam nieprzyjemność się spotkać jest niedopuszczalna. I przyznaję, iż właśnie w tym momencie została urażona „moja miłość własna”. Pytanie brzmi: czy istnieją podstawy prawne, by ta osoba poniosła jakieś konsekwencje, czy po prostu może, wykorzystując swoją pozycję zawodową, bezkarnie obrażać osoby aspirujące na stanowisko określone w ogłoszeniu.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładając, że przepływ informacji następował przy pomocy poczty elektronicznej, istnieje możliwość zidentyfikowania autora owych wypowiedzi. W konsekwencji, odpowiedzialność z tytułu skierowanych słów obraźliwych nie jest wykluczona, bo można ustalić, w stosunku do kogo stosowne roszczenia skierować.

Autor tych słów zatrudniony jest zapewne w jakiejś niepoważnej firmie, bo żaden pracodawca na poziomie nie pozwoli swojemu pracownikowi posługiwać się takimi sformułowaniami. Albo też, pracodawca nic o tym nie wie, bo pracownik działał na swoje konto.

Osobiście nie jestem zwolennikiem tego rodzaju spraw sądowych, bo one zwłaszcza w obecnej rzeczywistości sądowo-prawnej nie mają większego znaczenia i szkoda na nie czasu.

Nie oznacza to jednak braku jakiejkolwiek reakcji, ponieważ na chamski sposób postępowania należałoby odpowiednio reagować.

Proponowałby zatem napisanie listu bezpośrednio do pracodawcy, z zarzutem niewłaściwego postępowania jego pracownika, propozycją przeczytania owej korespondencji i wyciągnięcia z tego wniosków, gdyż taki sposób postępowania niewątpliwie nie leży w interesie pracodawcy, który na dłuższą metę chce się utrzymać na rynku pracy.

W razie natomiast, gdyby autorem owych słów był sam pracodawca czy osoba zarządzająca w jego imieniu, to jestem pewien, że niebawem przy tolerowaniu takiego zachowania odczuje tego negatywne skutki bez potrzeby kierowania przez Panią sprawy do sądu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam się...

 

Ciąża a praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia

W mojej pracy byłam zatrudniona na umowę-zlecenie, obecnie mam umowę o pracę na czas określony. W ciążę zaszłam w czasie trwania umowy-zlecenia, obecnie...

 

Refundacja okularów dla nauczyciela

Od roku nasza szkoła korzysta z dziennika elektronicznego. Biurko nauczycielskie w każdej sali lekcyjnej jest wyposażone w komputer. Na każdej...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »