Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia i ogłosił upadłość

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-12-06

Byłem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony do 31 lipca. Pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia za czerwiec i lipiec, a początkiem sierpnia ogłosił upadłość. Czy w takiej sytuacji mogę pozwać pracodawcę według właściwości sądu wykonywania mojej pracy, czy muszę się zgłosić jako wierzyciel do postępowania upadłościowego? Jak mam odzyskać należne mi pieniądze?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że w momencie, gdy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości pracownicy (i byli pracownicy) stają się wierzycielami i mogą dochodzić swoich roszczeń z masy upadłościowej.

Procedura upadłościowa ma na celu doprowadzenie do zlikwidowania majątku oraz wykonania zobowiązań upadłego. Co do zasady pracownicy nie muszą – tak jak inni wierzyciele – zgłaszać oficjalnie swoich należności ze stosunku pracy do masy upadłościowej, jednak Pan jest byłym pracownikiem, więc może Pan zostać potraktowany tak, jak pozostali wierzyciele. Powinien się więc Pan upewnić, że Pana wierzytelność została uwzględniona na liście wierzytelności.

W przypadku niewypłacalności pracodawcy pracownik ma także inną możliwość dochodzenia swoich roszczeń z powodu upadłości pracodawcy – może mianowicie dochodzić ich z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którego dysponentem jest marszałek województwa, w którym znajduje się siedziba upadłego pracodawcy.

Wypłata świadczeń może nastąpić w takim wypadku na podstawie wniosku samego pracownika (byłego pracownika). Wniosek taki należy złożyć marszałkowi województwa, nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od terminów przewidzianych do złożenia wykazu niezaspokojonych roszczeń.

Tak czy inaczej, jeśli nie chce Pan korzystać z Funduszu – musi się Pan zgłosić jako wierzyciel do postępowania (chyba że został Pan tam już zgłoszony przez likwidatora).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »