Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy za pracę w sobotę należy się dzień wolny?

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-01-29

Pracuję w systemie 5-dniowym plus pracujące soboty. Za każde dwie przepracowane soboty (po 4 godziny) otrzymuję 1 dzień wolny. Czy to powinno tak wyglądać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosowany przez pracodawcę rozkład czasu pracy nie jest prawidłowy.

Zakładając, że sobota jest dniem wolnym od pracy, wynikającym z zasady średnio 5-dniowego tygodnia pracy, to pracodawca zatrudniając pracownika w sobotę, jest obowiązany udzielić innego dnia wolnego w zamian (art. 1513 K.p.).

Zatrudnienie w wolną sobotę przez 4 godziny zamiast przez 8 godzin, powoduje ten skutek, że mamy do czynienia z prawem pracownika do dnia wolnego od pracy, niezależnie od tego, że pracownik nie może stracić na wynagrodzeniu, czyli za sobotę i tak musi otrzymać wynagrodzenie za 8 godzin.

Pracodawca stosując jakieś przeliczenia liczby godzin przepracowanych w wolne soboty, myli prawo pracownika do dnia wolnego od pracy z prawem pracownika do czasu wolnego od pracy udzielanego w zamian za należny pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Kwestie te są regulowane dwoma odrębnymi przepisami (art. 1512 i art. 1513 K.p.) i nie należy tych instrukcji mylić.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zmiana rozkładu czasu pracy przez pracodawcę

Do tej pory pracowałem od poniedziałku do piątku , czyli 40 godzin tygodniowo . Od nowego roku postanowiono zmienić nam system pracy na sześciodniowy lub inaczej...

 

Zmuszanie do pracy w soboty

Pracodawca zmusza mnie do pracy w soboty (wszystkie soboty danego miesiąca) do godziny 18. Jak z takiej sytuacji wybrnąć? Jakich argumentów...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »