Kategoria: Kodeks pracy

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca na zastępstwo, zmiana umowy i ciąża

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-01-08

Jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo, za dwa miesiące mam dostać umowę o pracę na czas określony. Jestem w ciąży. Lekarz zaleca zwolnienie, ale obawiam się, że nie dostanę przedłużenia umowy, jeśli na nie pójdę, a tym samym zasiłku macierzyńskiego. Czy muszę poczekać do umowy okresowej i przepracować na niej miesiąc?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Zgodnie z art. 180 ustawy Kodeks pracy „pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1)  20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

2)  31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,

3)  33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,

4)  35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,

5)  37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie”.

Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.

Urlop macierzyński jest okresem przysługującego z mocy ustawy zwolnienia od obowiązku świadczenia pracy.

Wymiar urlopu macierzyńskiego został zróżnicowany w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Minimalny okres to 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka, a maksymalny to 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci. Tak określony podstawowy wymiar przedmiotowego urlopu może zostać skrócony w sytuacjach określonych w art. 1801, 181 i 182 Kodeksu pracy oraz wydłużony przez skorzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przewidzianego w art. 1821.

Co istotne jednak – pracodawca, zatrudniając pracownika na podstawie umowy na zastępstwo, obowiązany jest zgłoszenia takiego pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a w związku z tym pracownica zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo ma prawo do urlopu macierzyńskiego (oraz zasiłku macierzyńskiego) w sytuacji urodzenia dziecka w trakcie trwania umowy o pracę na zastępstwo.

Wobec powyższego należy uznać, że prawo do świadczenia, jakim jest urlop macierzyński, nie jest uzależnione od tego, czy zatrudniona jest Pani na umowę na zastępstwo, czy też umowę na czas określony. Jedynym warunkiem otrzymania prawa do urlopu macierzyńskiego jest pozostawanie w zatrudnieniu.

Jeśli jest Pani pewna, że pracodawca podpisze z Panią umowę o pracę na czas określony, nawet jeśli będzie Pani przebywała na zwolnieniu, to może Pani skorzystać ze zwolnienia już teraz. Jeśli nie jest Pani tego pewna – proponuje poczekać do podpisania umowy i wówczas pójść na zwolnienie lekarskie bez obaw, że nie otrzyma Pani urlopu macierzyńskiego po porodzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »