Indywidualne porady prawne
• Autor: Adam Dąbrowski
Firma w której pracuję wprowadziła równoważny czas pracy podstawowy (do 12 godzin na dobę). Okres rozliczeniowy trwa 1 miesiąc. Pracuję w większości po 8 godzin dziennie. Średnio raz w miesiącu pracuję w sobotę i tu zaczynają się problemy. W sobotę pracuję 4 godziny. Za ten dzień otrzymuję dzień wolny. Pozostałe „brakujące 4 godziny odrabiam” przez cztery dni pracując po 9 godzin. Mam wrażenie, że równoważny czas pracy wprowadzono w mojej firmie tylko by wymusić na nas „odpracowanie” brakujących czterech godzin. Można sobie wyobrazić, że w myśl takiego rozwiązania można pracować wszystkie soboty w miesiącu i dostać za nie dni wolne a pozostałe 16 dni pracować po 9 godzin. Proszę o opinię w tej sprawie.
Odrabianie owych 4 godzin jest bezprawne. Pracodawca zatrudniając pracownika w sobotę, tylko przez 4 godziny nie może wymagać, aby odrabiał kolejne 4 godziny. Z tytułu pracy w sobotę pracownikowi przysługuje do końca okresu rozliczeniowego inny dzień wolny od pracy (art. 1513 K.p.).
Należy także dodać, że zatrudnienie w wolną sobotę nie może być z góry w harmonogramie planowane, gdyż pracy w godzinach nadliczbowych planować nie można. Takie zatrudnienie dopuszczalne zaś jest tylko ze względu na okoliczności wskazane w art. 151 par. 1 K.p.
Należałoby zgłosić sprawę właściwemu inspektorowi pracy - adresy zawiera strona www.pip.gov.pl
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy