Kategoria: Czas pracy

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca nauczyciela w systemie przerywanym

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-09-17

Jestem nauczycielem świetlicy w szkole specjalnej, od kwietnia wracam do pracy po urlopie macierzyńskim, dostałam plan, według którego będę pracować i 2 dni mojej pracy jest w systemie przerywanym, jednego dnia od 7–9, przerwa i 12–17 i następnego dnia od 7–10, przerwa i 14–17. Cy mając malutkie dziecko (15 miesięcy) muszę tak pracować? Czy mam prawo nie zgodzić się na taki plan? Mieszkam daleko od miejsca pracy i nie mam możliwości w tych przerwach jechać do domu.

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Zgodnie z art. 178 ustawy Kodeks pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Zakaz zatrudniania pracownika–rodzica bez jego zgody przysługuje bez różnicy pracującej kobiecie lub mężczyźnie, z tym że z uprawnienia może skorzystać tylko jedno z nich. W tym celu pracownik powinien złożyć stosowne oświadczenie do akt osobowych o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnienia (część B).

Zgoda na pracę w takim systemie powinna zostać wyrażona przez pracownika na piśmie.

Tak wiec pracodawca nie może Pani zatrudnić w przerywanym systemie czasu pracy, jeśli ma Pani małe dziecko i nie wyraża Pani zgody na takie zatrudnienie. W tym celu powinna Pani złożyć pracodawcy oświadczenie o korzystaniu z uprawnienia wynikającego z art. 178 § 2 o niewyrażaniu zgody na zatrudnienie w przerywanym systemie czasu pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z czasem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »