Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powrót z zagranicy do Polski i aktualizacja miejsca zamieszkania w NIP-3

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-05-11

Nie poinformowałem urzędu skarbowego o swoim wyjeździe do pracy za granicę. Powinienem też chyba powiadomić urząd skarbowy o zmianie miejsca zamieszkania na zagraniczny na druku aktualizacyjnym NIP. Nie wiedziałem o tym. Wyjechałem w 2007 roku, obecnie chcę wrócić na stałe. Czy grożą mi jakieś konsekwencje? Co powinienem zrobić, kiedy wrócę?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Osoba, która zamierza zmienić miejsce zamieszkania – także na zagraniczne – powinna złożyć do urzędu skarbowego NIP-3 aktualizujący dane dotyczące miejsca zamieszkania. Dla celów podatkowych istotne jest bowiem miejsce zamieszkania i o każdej zmianie w tym zakresie należy informować urząd, szczególnie gdy zmienia się właściwość urzędu skarbowego.

Zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3 należy dokonać w terminie 30 dni od daty zaistnienia zmiany, czyli odpowiednio od daty zmiany miejsca zamieszkania lub od daty uzyskania zagranicznego numeru identyfikacyjnego dla celów podatkowych albo ubezpieczeniowych.

Jeżeli podatnik nie złożył zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3 w terminie, powinien jak najszybciej dopełnić tego obowiązku. Za niedopełnienie powyższego obowiązku można otrzymać karę – zgodnie z art. 81 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego skarbowego. Z przepisu tego wynika, iż podatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym, podlega karze grzywny za wykroczenia skarbowe.

Od kary grzywny można się uwolnić poprzez złożenie samodzielnie (tj. bez wezwania urzędu skarbowego) aktualizacji NIP-3 i pisma wyrażającego tzw. czynny żal, pod warunkiem że urząd skarbowy nie wdrożył jeszcze postępowania w sprawie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. W piśmie tym podatnik zawiadamia urząd skarbowy, że dopuścił się czynu zabronionego i ujawnia istotne okoliczności jego popełnienia (art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego). Czynny żal może być także przekazany ustnie do protokołu (art. 16 § 4 Kodeksu karnego skarbowego).

Można liczyć na to, że kara nie zostanie nałożona, gdy popełniony zostaje czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma – w takim przypadku nie mamy bowiem do czynienia z wykroczeniem skarbowym (art. 1 § 2 Kodeksu karnego skarbowego).

Osoba, która była rezydentem podatkowym za granicą, wracając do Polski na stałe, także ma obowiązek ponownego złożenia aktualizacji NIP-3.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »