Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powrót z części etatu na cały etat – aneks do umowy

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-01-21

Koleżanka wychowująca dziecko ma podpisany aneks do umowy o pracę na czas nieokreślony. W aneksie znalazł się zapis o zmianie wymiaru etatu na 1/2 (zamiast przejścia na urlop wychowawczy). Zgodnie z zapisem aneks ten ma obowiązywać do końca bieżącego roku. Pracodawca namawiał koleżankę już wcześniej do powrotu do pracy na pełen etat, jednak nie chciała się na to zgodzić. Mam pytanie: czy od nowego roku automatycznie będą obowiązywać ją warunki podstawowej umowy o pracę?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po lekturze pytania przyjąć należy, że pracownica skorzystała z art. 1867 Kodeksu pracy i zamiast pójść na urlop wychowawczy, wnioskowała o obniżenie wymiaru czasu pracy.

Pracownik korzystający z uprawnienia, jakie daje mu art. 1867 K.p., powinien był we wniosku (analogicznie do wniosku o urlop wychowawczy) wskazać termin rozpoczęcia i zakończenia okresu, podczas którego zamierza pracować w niższym wymiarze czasu pracy. Analogię stosujemy z tego względu, że uprawnienie określone w art. 1867 K.p. odnosi się do przepisów mówiących o urlopie wychowawczym, jednakże treść tego artykułu jest bardzo ogólnikowa i nie wskazuje jednoznacznie, jaki należy przyjąć tryb postępowania.

Zawarcie aneksu obniżającego wymiar czasu pracy na określony okres wskazuje, że po upływie tego okresu wszystkie warunki umowy o pracę będą nadal ważne i obowiązujące. Po zakończeniu okresu korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy pracownik powinien więc ponownie świadczyć pracę na warunkach określonych w umowie pierwotnej, która była tylko tymczasowo zmieniona aneksem.

Treść art. 1867 Kodeksu pracy: „Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Praca na etacie a własna firma i umowa o zakazie konkurencji

Prowadzę warsztat samochodowy i dostałem atrakcyjną ofertę pracy, również w warsztacie samochodowym. Czy mogę zatrudnić się w tej firmie, nie zamykając...

 

Świadczenie pracy bez umowy

Dnia 13 września wygasła moja pierwsza umowa o pracę na czas określony. Do dziś nie otrzymałam następnej umowy. Aktualnie nasza firma zmienia siedzibę....

 

Zawarcie umowy o pracę w sposób dorozumiany

Trzy miesiące temu skończyła mi się umowa o pracę na czas określony. Do tej pory nie podpisałam nowej, gdyż jej jeszcze nie dostałam. Kłopot...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »