Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powierzenie dodatkowych obowiązków magazyniera

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-02-15

Pracuję w Zakładzie Energetycznym na etacie elektromechanika precyzyjnego. W zakładzie jest tylko jeden magazynier i w związku z tym "wciśnięto" mi zastępstwo tegoż magazyniera na wypadek urlopu bądź choroby. Nie wiąże się to z gratyfikacją finansową, natomiast wiąże się z odpowiedzialnością materiałową 50/50%. Magazynier okazał się osobą nieodpowiedzialną i nie zasługującą na zaufanie. Przy każdym urlopie lub chorobie muszę go zastępować. On ma wynagrodzenie w wys. około 2000zł, ja zarabiam 1050zł. Czy w innych zakładach pracy w magazynie również zatrudnia się tylko jedną osobę? Czy jako współodpowiedzialny za magazyn nie powinienem mieć zmienionego angażu i pensji?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przede wszystkim wypada wyjaśnić, że nie można polecić pracownikowi zatrudnionemu w innym charakterze niż magazynier, pieczy nad mieniem powierzonym, przy stosowaniu tego reżimu odpowiedzialności zaostrzonej za powierzone mienie.

Jest natomiast taka możliwość, jeśli pracodawca zwolni pracownika z odpowiedzialności za mienie powierzone, przyjmując odpowiedzialność materialną na zasadach ogólnych, to wówczas w trybie art,. 42 par. 4 K.p. może pracownikowi powierzyć taką pracę.

Zlecenie wykonywania takich prac na stałe wymaga natomiast zgody pracownika, czyli praktycznie zmiany treści umowy o pracę.

W konsekwencji, jeśli pracodawca jest zainteresowany powierzeniem pracownikowi magazynu, za który tenże ma ponosić zaostrzoną odpowiedzialność, to taka sytuacja daje podstawę do negocjacji warunków płacy między stronami stosunku pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Uszkodzenie auta przez pracownika

Nie poinformowałem pracodawcy o wgnieceniu samochodu (nie z mojej winy) natychmiast, tylko po 2 dniach. Pracodawca chce nałożyć na mnie karę porządkową....

 

Dyscyplina w pracy

Kilka dni temu zrobiłem minutową przerwę w pracy (pracuję w myjni samochodowej, myję ręcznie pojazdy przez 8 godzin). Szef to zauważył...

 

Niedostarczenie zwolnienia przez pracownika i nie stawienie się do pracy

Mam firmę, w której zatrudniam jedna osobę. Pracownik 26 lipca poinformował mnie, że do 4 sierpnia ma zwolnienie L4. Nie dostarczył mi zwolnienia ani nie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »