Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Powierzenie dodatkowych obowiązków a odpowiedzialność materialna

• Autor: Adam Dąbrowski

Pracuję w Zakładzie Energetycznym na etacie elektromechanika precyzyjnego. W zakładzie jest tylko jeden magazynier i w związku z tym "wciśnięto" mi zastępstwo tegoż magazyniera na wypadek urlopu bądź choroby. Nie wiąże się to z gratyfikacją finansową, natomiast wiąże się z odpowiedzialnością materiałową 50/50%. Magazynier okazał się osobą nieodpowiedzialną i nie zasługującą na zaufanie. Przy każdym urlopie lub chorobie muszę go zastępować. On ma wynagrodzenie w wys. około 2000zł, ja zarabiam 1050zł. Czy w innych zakładach pracy w magazynie również zatrudnia się tylko jedną osobę? Czy jako współodpowiedzialny za magazyn nie powinienem mieć zmienionego angażu i pensji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Powierzenie dodatkowych obowiązków a odpowiedzialność materialna

Przede wszystkim wypada wyjaśnić, że nie można polecić pracownikowi zatrudnionemu w innym charakterze niż magazynier, pieczy nad mieniem powierzonym, przy stosowaniu tego reżimu odpowiedzialności zaostrzonej za powierzone mienie.

Jest natomiast taka możliwość, jeśli pracodawca zwolni pracownika z odpowiedzialności za mienie powierzone, przyjmując odpowiedzialność materialną na zasadach ogólnych, to wówczas w trybie art,. 42 par. 4 K.p. może pracownikowi powierzyć taką pracę.

Zlecenie wykonywania takich prac na stałe wymaga natomiast zgody pracownika, czyli praktycznie zmiany treści umowy o pracę.

W konsekwencji, jeśli pracodawca jest zainteresowany powierzeniem pracownikowi magazynu, za który tenże ma ponosić zaostrzoną odpowiedzialność, to taka sytuacja daje podstawę do negocjacji warunków płacy między stronami stosunku pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info