Kategoria: Wynagrodzenie

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Potrącanie sprzedawcy za szkody

• Opublikowane: 2007-06-07

Pracuje w sklepie spożywczo - przemysłowym na stanowisku mięsnym. W czasie nadgodzin podczas rutynowego sprzątania sklepu rozbiła się szyba od lady mięsnej, która była dzień wcześniej zamontowana przez fachowców (szyba zsunęła się samoczynnie). Pracodawca chce mnie obciążyć kosztami (ok 4 tyś zł) mimo iż nie miałam styczności z ową szybą gdyż w momencie rozbicia stałam daleko od niej. jednak pracodawca jak stwierdził nic go to nie obchodzi. 1. Czy ma prawo obciążyć mnie kosztami? (w umowie nie było zawarte nic na temat odpowiedzialności i ponoszenia kosztów przez pracowników) 2. Czy może potrącać mi z wypłaty za szybę? (ironicznie się mnie spytał ile ma mi potrącać z wypłaty) 3. Podobna sytuacja jest z przeterminowaną żywnością. Za którą także musimy zapłacić gdy nie zgłosimy 2 dni przed upływem terminu ważności. Czy także musimy za to płacić ? 4. Czy istnieją jakieś przepisy prawne, dotyczące powyższych spraw, które mogłabym przytoczyć podczas rozmowy z szefem?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Przede wszystkim wypada przypomnieć, że pracodawca z tytułu poniesionej szkody niczego pracownikowi - bez jego zgody - nie może potrącać, chyba że uzyskał prawomocny wyrok sądu pracy (art. 87-91 K.p.).

Ewentualne dokonanie takiego potrącenie sprzecznie z powołanymi przepisami wyczerpie znamiona wykroczenia z art. 282 par. 1 pkt 1 K.p., zagrożonego karą grzywny do 5.000.- zł.

Druga sprawa, to kwestia odpowiedzialności za rozbitą szybę. Element ten nie został zniszczony przez pracownika, wobec tego nie ma mowy o jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Rozumiem, że "szyba" nie była przedmiotem odpowiedzialności za powierzone mienie, wobec tego jeśli pracodawca chce mieć jakiekolwiek roszczenia do pracownika, to musi udowodnić jego zawinienie, bo ten element jest podstawą odpowiedzialności materialnej na zasadach ogólnych (art. 114 K.p.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »