Kategoria: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postępowanie powypadkowe

• Opublikowane: 2004-05-10

Jakie są możliwości pracodawcy, który nie jest tego samego zdania co zespół powypadkowy, który uznał wypadek za wypadek przy pracy. Pracodawca jest przecież zobowiązany zatwierdzić protokół. Czy może on potem złożyć zażalenie przeciwko decyzji zespołu powypadkowego? Jeśli tak, to gdzie i w jakim terminie, i na jakiej podstawie prawnej?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

W przypadku, gdy obaj członkowie zespołu powypadkowego są zgodni co do treści protokołu powypadkowego, natomiast pracodawca jest odmiennego zdania, wówczas ostateczne rozstrzygnięcie co do kwestii uznania bądź nie uznania zdarzenia za wypadek przy pracy należy do pracodawcy.

Oznacza to, że pracodawca ma prawo nie uznać danego zdarzenia za wypadek przy pracy, nawet jeśli obaj członkowie zespołu powypadkowego są zgodni co do tego, że wypadek przy pracy powinien być uznany. Zgodnie z przepisami, pracodawca ma prawo decydować o strukturze treści protokołu powypadkowego, w razie, gdy istnieją rozbieżne zdania członków zespołu powypadkowego.

Pracodawca wówczas przesądza o tym, jakie treści będą zawarte w strukturze protokołu powypadkowego. Jeśli natomiast obaj członkowie zespołu są zgodni w swoich poglądach, wówczas pracodawca może decydować jedynie o ostatecznym rozstrzygnięciu na temat uznania bądź nie uznania zdarzenia za wypadek.

Zgodne stanowisko obu członków zespołu powypadkowego powoduje więc ten skutek, że pracodawca musi zamieścić w protokole powypadkowym ustalenia faktyczne i wszystkie dokumenty odzwierciedlające czynności przeprowadzone przez zespół powypadkowy. Ma natomiast prawo nie zgodzić się z ich stanowiskiem i nie uznać wypadku, ale musi to szczegółowo pod względem faktycznym i prawnym uzasadnić a następnie tak sporządzony protokół zatwierdzić i przekazać poszkodowanemu pracownikowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »