Kategoria: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postępowanie powypadkowe

• Opublikowane: 2004-05-10

Jakie są możliwości pracodawcy, który nie jest tego samego zdania co zespół powypadkowy, który uznał wypadek za wypadek przy pracy. Pracodawca jest przecież zobowiązany zatwierdzić protokół. Czy może on potem złożyć zażalenie przeciwko decyzji zespołu powypadkowego? Jeśli tak, to gdzie i w jakim terminie, i na jakiej podstawie prawnej?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

W przypadku, gdy obaj członkowie zespołu powypadkowego są zgodni co do treści protokołu powypadkowego, natomiast pracodawca jest odmiennego zdania, wówczas ostateczne rozstrzygnięcie co do kwestii uznania bądź nie uznania zdarzenia za wypadek przy pracy należy do pracodawcy.

Oznacza to, że pracodawca ma prawo nie uznać danego zdarzenia za wypadek przy pracy, nawet jeśli obaj członkowie zespołu powypadkowego są zgodni co do tego, że wypadek przy pracy powinien być uznany. Zgodnie z przepisami, pracodawca ma prawo decydować o strukturze treści protokołu powypadkowego, w razie, gdy istnieją rozbieżne zdania członków zespołu powypadkowego.

Pracodawca wówczas przesądza o tym, jakie treści będą zawarte w strukturze protokołu powypadkowego. Jeśli natomiast obaj członkowie zespołu są zgodni w swoich poglądach, wówczas pracodawca może decydować jedynie o ostatecznym rozstrzygnięciu na temat uznania bądź nie uznania zdarzenia za wypadek.

Zgodne stanowisko obu członków zespołu powypadkowego powoduje więc ten skutek, że pracodawca musi zamieścić w protokole powypadkowym ustalenia faktyczne i wszystkie dokumenty odzwierciedlające czynności przeprowadzone przez zespół powypadkowy. Ma natomiast prawo nie zgodzić się z ich stanowiskiem i nie uznać wypadku, ale musi to szczegółowo pod względem faktycznym i prawnym uzasadnić a następnie tak sporządzony protokół zatwierdzić i przekazać poszkodowanemu pracownikowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »