Połączenie stanowisk pracy i zwolnienie pracownika

• Autor: Marta Handzlik

Zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który był zatrudniony na całym etacie. Kondycja finansowa firmy jest bardzo zła, zleceń od kilku lat mamy o połowę mniej. Planuję przyjąć pracownika na pełen etat, który po połączeniu stanowisk poprzedniej osoby i swojego będzie wykonywał pracę w mojej firmie. Czy w tej sytuacji uzasadnione jest wypowiedzenie umowy z przyczyń ekonomicznych zakładu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgodnie z art. 30 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę rozwiązuje się:

1) na mocy porozumienia stron,

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),

4) z upływem czasu, na który była zawarta,

5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta”.

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Przepis Kodeksu pracy nakłada obowiązki wyłącznie na pracodawcę. Obowiązek podania przyczyny dokonania wypowiedzenia przez pracodawcę jest uzasadniony, gdyż tylko w tym przypadku pracownik może zdecydować, czy będzie się odwoływał sądu. Postępowanie dowodowe przed sądem, w zakresie zasadności wypowiedzenia lub istnienia przyczyny rozwiązania bez wypowiedzenia, w zasadzie ogranicza się do tego, że pracodawca jest obowiązany wykazać istnienie właśnie tej przyczyny, którą podał pracownikowi. A więc jeśli przyczyna zwolnienia pracownika jest pogorszenie się sytuacji finansowej firmy z powodu mniejszej ilości zamówień – pracodawca musi to wykazać przed sądem, jeśli dojdzie do odwołania.

Podanie przyczyny oznacza wskazanie konkretnego zdarzenia lub zdarzeń, ewentualnie okoliczności, które – zdaniem pracodawcy – uzasadniają wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Przyczyna nie może być sformułowana w jakikolwiek sposób. W tym zakresie powinny być przestrzegane pewne reguły, na które wskazywano wielokrotnie w orzecznictwie sądowym. Przede wszystkim musi to być przyczyna rzeczywista, a nie pozorna. Tak wiec skoro rzeczywiście kondycja finansowa firmy się pogorszyła, to tak właśnie należy napisać pracownikowi w wypowiedzeniu.

Wątpliwości może budzić tutaj fakt, że planuje Pan – mimo pogorszenia się sytuacji finansowej firmy – zatrudnić nowego pracownika. Rozumiem kwestię łączenia obowiązków, ale sąd może uznać, że w tym przypadku wystarczające byłoby wypowiedzenie zmieniające dokonane obecnemu pracownikowi i zmiana jego zakresu obowiązków zamiast zatrudniania nowego pracownika, chyba że obecny pracownik nie ma kwalifikacji, aby wykonywać nowe czynności.

Tak więc co do zasady powód – zła kondycja finansowa – sam w sobie jest dobry, aby wypowiedzieć stosunek pracy. Jednak chęć zatrudnienia innego pracownika przeczy temu powodowi i sąd może uznać, że zła kondycja była tylko pozorna i po prostu chciał Pan zwolnić pracownika, żeby zatrudnić innego, zamiast zastosować wypowiedzenie zmieniające.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »