Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podróż służbowa a delegacja

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-02-13

W firmie remontowo-budowlanej nie ma stałego miejsca pracy – zmienia się ono w zależności od zlecenia. Czy wyjazdy na miejsce budowy należy potraktować jako podróż służbową czy jako delegację? Zmiana miejsca pracy następuje mniej więcej co miesiąc.

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Pracownik, zawierając umowę o pracę, zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 Kodeksu pracy).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Prawidłowo sporządzona umowa o pracę powinna więc wskazywać miejsce świadczenia pracy (art. 29 § 1 Kodeksu pracy). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego jako miejsce pracy należy rozumieć „stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić świadczenie pracy” (wyrok SN z 1 kwietnia 1985 r. – I PR 19/85, OSPiKA 1986/3/46).

Ponieważ „miejsce wykonywania pracy” to element umowy o pracę, każdorazowa zmiana tego miejsca powinna wiązać się ze zmianą umowy. Należy w takiej sytuacji zastosować wypowiedzenie zmieniające.

Dlatego prawidłowe określenie miejsca wykonywania pracy jest bardzo istotne i powinno wynikać z rodzaju i charakteru wykonywanej pracy. Nieprawidłowością jest np. wskazanie obszaru województwa jako miejsca świadczenia pracy osobie, która ma wykonywać pracę w stałym miejscu (np. biuro), a kierowcy, który porusza się w granicach województwa, zawężenie miejsca pracy do siedziby pracodawcy.

Utożsamienie miejsca pracy z adresem pracodawcy czy z obszarem województwa lub gminy ma wpływ na sposób wykonywania pracy i wynagradzania jej, jeśli praca będzie świadczona poza wskazanym w umowie miejscem.

Jeżeli nie jest możliwe określenie miejsca pracy pracownika, gdyż miejsce to ulega cyklicznym zmianom, wskazane jest w umowie o pracę zaznaczyć kilka obszarów, np. dwóch województw, w których najczęściej jest wykonywana praca, lub wskazać miejsce otrzymywania poleceń służbowych.

Jeśli mimo prawidłowego wyznaczenia miejsca pracy pracownik w związku z realizowanymi obowiązkami będzie musiał wykonywać je poza wskazanym w umowie miejscem, będziemy mieć wtedy do czynienia z podróżą służbową. Zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową przysługują pracownikowi, który wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.

Warto wiedzieć, że przeniesienie służbowe pracownika do innej miejscowości na dłuższy okres czasu wiąże się z tym, że będzie ona miejscowością czasowego pobytu pracownika i wówczas wyjazd nie będzie traktowany jako wyjazd służbowy (por. orzeczenie Sądu Najwyższego z 11 października 2005 r. – I PK 67/05, OSNP 2006/17-18/268).

Odpowiadając na Pani pytanie: należy w umowie tak określić miejsce wykonywania pracy, aby uniknąć częstego zmieniania umowy.

Warto przeanalizować mapę i wskazać, w których miejscowościach lub województwach najczęściej Państwa przedsiębiorstwo realizuje prace remontowo-budowlane, a do umowy pracownika dołączyć wykaz tych miejsc. Załącznik ten, będący integralną częścią umowy, pomoże rozwiązać problem, czy wyjazd pracownika jest podróżą służbową, czy też świadczeniem pracy w miejscu wskazanym przez pracodawcę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »