Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie weksla przez pracownika

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2004-03-24

Jaki jest skutek podpisania weksla przez pracownika?
Czy w stosunkach pracy jest dopuszczalne stosowanie weksla?
Czy pracodawca może zmusić pracownika do podpisania weksla?
Czy można stosować weksle bez podania w nich kwoty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Weksel jest papierem wartościowym, stanowiącym stwierdzenie wierzytelności pieniężnej na kwotę w nim określoną. W orzecznictwie Sądu Najwyższego nie wyklucza się stosowania weksla w stosunkach pracy.

Osobiście uważam, że weksel zasadniczo w stosunkach pracy nie powinien być stosowany. Jednakże wobec odmiennego orzecznictwa sądowego, warto zwrócić uwagę na konsekwencje wynikające z zastosowania weksla.

Pracodawca oczywiście nie może skutecznie żądać, aby pracownik podpisał weksel. W żadnym przypadku pracownik nie powinien się zgodzić na podpisanie weksla in blanco, czyli bez określonej kwoty, albo górnej granicy tej kwoty.

Podpisanie weksla powoduje ten skutek, że w razie niedoborów w majątku pracodawcy powierzonym pracownikowi, pracodawca może skierować weksel do sądu celem wydania nakazu zapłaty, bez przeprowadzenia rozprawy.

Podpisanie weksla odwraca istniejący system odpowiedzialności materialnej pracowników przewidzianych w Kodeksie pracy, na niekorzyść pracownika.

W stosunkach pracy pracownik odpowiada za powierzone mu mienie w pełnej wysokości, ale jeśli pracodawca zarzuca powstanie niedoborów lub nie wyliczenie się z powierzonego mienia, to nie może bez zgody pracownika albo bez prawomocnego wyroku sądu ustalającego odpowiedzialność materialną pracownika wyegzekwować swoich szkód.

Posiadając weksel podpisany przez pracownika pracodawca może w sposób uproszczony, w trybie nakazu sądowego wyegzekwować swoje szkody nawet bez potrzeby merytorycznego rozpatrzenia ich zasadności.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Pracownicze stosunki międzyludzkie

Szanowni Państwo, spotkała mnie ostatnio nietypowa sytuacja. Wysłałam moje cv do firmy w odpowiedzi na anons w gazecie. Po jakimś czasie otrzymałam odpowiedź z...

 

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek chorobowy i zasiłek dla bezrobotnych

Kilka dni po ustaniu zatrudnienia byłam na L4. Po tym czasie złożyłam papiery do ZUS, żeby uzyskać zasiłek chorobowy. Dopiero po chorobie zarejestrowałam...

Adaptacja zawodowa w policji a macierzyństwo

Pierwszej adaptacji zawodowej w policji nie odbyłam, ponieważ byłam w 3 miesiącu zagrożonej ciąży; w tym miesiącu prawdopodobnie urodzę....

 

Umowa o pracę tymczasową a ciąża

Jestem zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej na umowę o pracę do końca grudnia 2013 r. Planuję zajść w ciążę i chciałam wiedzieć...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »