Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opóźnianie wypłaty wynagrodzenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-02-20

Od kilku miesięcy pracodawca opóźnia notorycznie wypłatę wynagrodzenia, np.za marzec 24 kwietnia, za kwiecień 22 maja, za maj 1 lipca. Na początku lipca dowiedziałam się, że mogę rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę z art 55 § 1 pkt 1 K.p. Zanim zdążyłam wysłać oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę, wynagrodzenie za czerwiec zostało wypłacone 10 lipca, czyli prawidłowo. Czy w tej sytuacji mogę jeszcze skorzystać z takiego sposobu rozwiązania umowy o pracę z winy pracodawcy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 55 ust. 11 ustawy Kodeks pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych wyżej pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Przesłanką rozwiązania stosunku pracy przez pracownika bez wypowiedzenia jest dopuszczenie się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Komentowany przepis nie precyzuje, które obowiązki mają charakter podstawowy. Jako nadmiernie uproszczony jawi się pogląd odwołujący się tylko do obowiązków wyliczonych w art. 94 Kodeksu cywilnego Ich ranga jest silnie zróżnicowana.

Przymiot ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika mają zachowania pracodawcy bądź osób działających w jego imieniu naruszające ciężko prawo do wynagrodzenia:

  • zaniechanie wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia, chyba że dotyczy to świadczeń o małej wartości bądź o charakterze fakultatywnym,
  • opóźnienie wypłaty wynagrodzenia, jeżeli jest ono w wymiarze temporalnym znaczne lub skutkuje dla pracownika poważnymi następstwami,
  • wypłata wynagrodzenia na inny rachunek bankowy niż wskazany przez pracownika, wskutek czego utracił on, chociaż przejściowo, możliwość dysponowania środkami finansowymi,
  • uporczywe dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia ponad limity przewidziane ustawą albo bez zgody pracownika,
  • błędne obliczenie wysokości należnego pracownikowi wynagrodzenia, jeżeli dotyczy znacznych kwot albo zostało dokonane umyślnie,
  • spełnienie wynagrodzenia w formie rzeczowej, jeżeli przepisy nie przewidują takiej możliwości,
  • odmowa podniesienia wysokości wynagrodzenia do poziomu płacy minimalnej określonej ustawą lub określenie płacy na poziomie poniżej płacy minimalnej.

Według SN (wyrok z dnia 4 kwietnia 2000 r., sygn. akt I PKN 516/99, OSNAPiUS 2001, nr 16, poz. 516) „pracodawca, który nie wypłaca w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia. Budzi sprzeciw zbyt rygorystyczne potraktowanie pracodawcy; w przypadku niewypłacenia nieznacznej części wynagrodzenia trudno mówić o ciężkości naruszenia obowiązków”.

Pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia na podstawie komentowanego przepisu w formie pisemnej z podaniem przyczyny – w terminie miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Pracodawca niewypłacający pracownikowi bez usprawiedliwionej przyczyny części jego wynagrodzenia za pracę narusza w sposób ciężki swoje podstawowe obowiązki. Naruszenie to następuje co miesiąc w terminie płatności wynagrodzenia i od dowiedzenia się przez pracownika o tej okoliczności należy liczyć termin jednego miesiąca (wyrok z dnia 8 sierpnia 2006 r., I PK 54/06, OSNP 2007, nr 15–16, poz. 219). W tym samym kierunku wypowiedział się SN w tezie 4 wyroku z dnia 5 czerwca 2007 r., sygn. akt III PK 17/07, niepubl., przyjmując, że przy naruszeniu przez pracodawcę zachowaniem ciągłym jego podstawowych obowiązków, pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy najpóźniej w okresie miesiąca od dnia powzięcia wiadomości o ostatnim naruszeniu.

Tak więc należy uznać, że mogła Pani rozwiązać umowę o prace bez wypowiedzenia do 10 lipca w związku z opóźnieniem wypłaty za maj (termin wypłaty 10 czerwca – miesięczny okres do rozwiązania stosunku pracy – 10 lipca). Obecnie jednak nie ma już ku temu podstaw, bowiem kolejne wynagrodzenie zostało wypłacone w terminie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Umowa na zastępstwo a „trzynastka”

Od ponad roku pracuję w firmie (budżetówka) na zastępstwo. Czy należy mi się tzw. trzynastka? Dodam, że na początku pracowałam na umowę-zlecenie.

 

Roszczenie o wypłatę odprawy

Od roku nie pracuję w pewnej firmie, lecz dopiero teraz dowiedziałam się, że należała mi się odprawa. Jak długo po ustaniu zatrudnienia można domagać się...

 

Powrót z urlopu macierzyńskiego a wynagrodzenie

Wiem, że wracając po urlopie macierzyńskim na niepełny etat, jestem chroniona przed zwolnieniem przez 12 miesięcy i że pracodawca ma obowiązek dać mi takie...

 

Zasiłek macierzyński a dodatek komputerowy i premia

Pracuję na umowę na czas nieokreślony. Aktualnie jestem na zasiłku macierzyńskim. W umowie o pracę mam zapis, że moje wynagrodzenie to podstawa...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »