Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opodatkowanie dochodu ze stażu z EFS

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-03-19

Na początku zeszłego roku pracowałem na umowę, otrzymałem niedawno PIT-11. Później byłem na stażu w EFS. Dochód przekroczył kwotę wolną, ale wiem, że nie odprowadza się od niego podatku. Czy w PIT-37 mam zsumować obie zarobione kwoty, czy nie wpisywać w ogóle dochodu z EFS?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Kwot otrzymanych z tytułu odbytego stażu finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego nie należy wykazywać w rozliczeniu rocznym. Osoby bezrobotne, które odbywają staże w ramach programu EFS, otrzymują środki finansowe, które na mocy przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z dnia 31 marca 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm. – dalej zwana ustawą o pdof) są zwolnione z opodatkowania Wynika tak z art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o pdof, który mówi, iż wolne od podatku dochodowego są „środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146)”.

Instytucja, która wypłaciła wynagrodzenie za udział w projekcie, nie miała więc obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od tego wynagrodzenia, nie powinna była też wystawiać w związku z tym jakiejkolwiek informacji o dochodach dla celów podatkowych. Uwzględniając powyższe, również podatnik nie jest zobowiązany, aby rozliczyć się z kwot otrzymanych w ramach udziału w projekcie w ramach EFS. Dlatego dokonując obecnie rozliczenia rocznego, należy rozliczyć się z dochodów uzyskanych z tytułu pracy oraz innych dochodów, uzyskanych w roku 2011, które to dochody nie były zwolnione od podatku dochodowego, nie należy za to wykazywać w rozliczeniu wynagrodzenia za staż EFS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »