Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Marta Handzlik • Opublikowane: 2014-10-31

Jestem zatrudniona u obecnego pracodawcy od 1 sierpnia 2009 r. (umowa na czas określony). 1 lutego 2010 r. podpisałam rozwiązanie umowy w oparciu o porozumienie stron i 2 lutego 2010 r. zostałam zatrudniona z powrotem, tym razem na czas nieokreślony. Jaki jest mój obecny okres wypowiedzenia, jeśli od czasu podpisania umowy na czas nieokreślony minęło już prawie 3 lata (bez 2 miesięcy)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnosząc się do Pani pytania uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zgodnie z tym przepisem długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres ten wskazuje na stopień związania pracownika z danym pracodawcą.

Okres zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, jest z reguły okresem pozostawania w stosunku pracy, niezależnie od jego podstawy prawnej, rozmiaru zatrudnienia, a przy stosunku umownym – niezależnie od rodzaju umowy. Okres ten obejmuje zarówno okres świadczenia pracy, jak i okres zawieszenia obowiązku świadczenia pracy.

Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy (uchwała SN z dnia 15 stycznia 2003 r., III PZP 20/02, OSNP 2004, nr 1, poz. 4).

Sformułowanie „okres zatrudnienia u danego pracodawcy” nie oznacza tu okresu zatrudnienia u ostatniego (dotychczasowego) podmiotu zatrudniającego. W konsekwencji przepis ten stwarza podstawy do sumowania okresów zatrudnienia u jednego pracodawcy (staż zakładowy, bez względu na przerwy w zatrudnieniu) i ustalenia od sumy okresów zatrudnienia długości okresu wypowiedzenia. Zasadę tę potwierdza Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSN 2004 /1/4), przyjmując, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy.

Wliczeniu podlegają wszystkie okresy pracy, bez względu na rodzaje umów zawieranych między stronami.

Wobec powyższego obowiązuje Panią 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Zmuszanie przez pracodawcę do rozwiązania umowy

Pracodawca zmusił mnie do złożenia wypowiedzenia. Złożyłem je więc z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który mi przysługuje. Jednak pracodawca...

 

Jak prawidłowo zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony?

Jak prawidłowo zwolnić pracownicę zatrudnioną na czas nieokreślony? Pracownica miała 1,5-roczną absencję wynikającą z urodzenia kolejnego dziecka...

 

Zwolnienie z pracy jedynego żywiciela rodziny

W firmie, w której pracuję będą zwolnienia. Dowiedziałam się, że prawdopodobnie ja również będę zwolniona. Jestem jedynym żywicielem rodziny,...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »